STÁČENÉ DMKO, KUCHAŘKA ZACHRAŇ JÍDLO A ANTIPLASTOVÁ VÝZVA PRO ŠKOLY

Hola hej, nesu parádní zprávy z tuzemského zeleného světa!

Juchej poprvý:

DM drogerie uhání tuzemským drogerkám co do snižování ekologické stopy. Své i zákazníků.

Vyniká přírodní kosmetikou Alverde (nedávno značka uvedla tuhý šampon v papíře), eko plenkama (značka Babylove) i rozložitelnýma uchošťourama (značky Ebelin, které se poměrně nedávno zbavily plastového okénka ve svém papírovém balení!).

A teď – jako by nestačila tamní dostupnost ekologických pracích prostředků v papíře – testuje prodej stáčených čisticích a pracích prostředků. A to od značky Yellow&Blue.

Experiment můžete pozorovat zatím na dvou prodejnách: v nákupních centrech Chodov a Černý Most. Co pozorovat. Síťovku do kapsy a hurá na zkoušečku!

Na prodejnách dostanete nádoby v objemu 1 a 1,5 litru. Ty si pak můžete pořád dokola plnit. Což je žádoucí, neboť s každým doplněním ušetříte planetu o 60 g plastu.

Z týhle noviny skáču do vzduchu. Mycí prostředky Yellow&Blue sice nekupuju (vystačím si s homemade pracím prostředkem na pleny, jedlou sodou a octem), ale tenhle krok je nesmírně důležitej pro vstup ekologických alternativ mezi masy. Nabídnout stáčenou drogerii ve velkém prodejním řetězci je krok, na který všichni, kteří nemají auto nebo čas dojíždět do bezobalových obchodů, čekali!

***

Juchej podruhý:

Zachraň jídlo, neplýtvej, ušetři! Jak? Třeba koupí chystané kuchařky organizace Zachraň jídlo. Pořád nic? Skupina nadšenců edukuje širokou veřejnost v oblasti plýtvání jídlem. Nebo spíš neplýtvání. Teď sbírají poslední kačky na realizaci tohohle božského plánu, a to na Hithitu. Máte nějaké nazbyt? A líbil by se vám hřejivý pocit, že jste udělali něco dobrého pro svět lidí jen tak?

Investujte je do kuchařky, se kterou se vám věnované dukáty vrátí. V knize objevíte 80 způsobů, rozuměj receptů, jak využít nejčastější zbytky potravin a jídel v našich lednicích. Třeba mrkvovou nať. Nebo košťál z brokolice. A „k tomu zdarma“ 30 stran s fígly, jak správně skladovat potraviny a efektivně nakupovat.

***

Juchej potřetí:

Je to tady. Velké instituce se už nemůžou schovávat za žádný kousek plastu, protože jsou vidět. Všude. A hlavně jejich průšvihy. Těch plastů, samozřejmě.

Hlavní město Praha to pochopilo a zapojuje se do protiplastového tažení. Vyzývá žáky pražských základek a středních škol, aby vymysleli strategii na snížení plastového odpadu ve svých školách. A hlavně ji použili. Nejlepší nápady odmění až 10 tisíci korunami.

Vzdělávat už takhle mladý lidi v oblasti dopadů konzumního chování je podle mě nesmírně důležitý. Teprve si budují návyky. A hlavně se připravujou na období, kdy budou všechny nákupy řešit sami.

Navíc jsou ještě v pozici, kdy svým nadšením do ekologického způsobu života můžou nakazit svoje rodiče. Svoje sourozence. I prarodiče. Zkrátka všechny, kteří žijí pod jednou střechou.

Študáci, zapojte se! Neplastování je nejen zábava, ale i skvělej pocit z toho, že děláte něco skutečně smysluplnýho. Že nebudete plavat v moři plném plastu. Že nebudete zoufale hledat místečko na pláži poseté barevnými odpadky.

Do roku 2050 bude v oceánech víc plastu než ryb.

Nebo nebude?

Budoucnost je v rukách spotřebitelů. V našich rukách.

Ukažte světu, jak si přírody vážíte. A hlavně sobě, jak vám záleží na své budoucnosti. Bude krásná? Nebo zakalená plasty, o něž budete zakopávat? Hm? 🙂

***

Fotku jsem si půjčila z ofiko Facebooku DM drogerie.

0 comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *