JÁ, ZELENÝ JEŽÍŠEK. MOJE ÚSPĚCHY A FAILY (2018)

Dalších 10 tipů na eko dárky objevíš v loňských úspěších a failech TADY.

***

Letošní shánění dárků bylo docela jiný než loňský.

Úplně jiný.

Prodírat se davy s kočárem v rekordním čase, protože dítě spí omezenou dobu a bdí hlasitě, připomíná situaci, kdy chvátáte na schůzku a v podchodech se to hemží babičkama s holema.

Jste zpocený až na zadku, aby to klaplo.

U dárků je to samozřejmě o něco víc v pohodě, ty totiž ještě počkaj.

Teda, jak který a jak kdy.

Nevim, jestli to znáte. Tejden před Vánocema vymyslíte naprosto bezkonkurenční dárky.

Na tyhle bezkonkurenční dárky byste ale potřebovali vánočního soba, který vám vykadí na zacinkání rolničkou cokoliv a hned. Většinou jde o něco na zakázku. Něco, co Česká pošta nezvládne, ani kdyby vynechala všechny dopolední a odpolední kafíčka. Nebo to nedejbože máte vyrábět.

Ne, jasně že je to všechno o time managementu. Člověk, co před Štědrým večerem nestíhá, je jednoduše mizernej plánovač nebo bravurní prokrastinátor.

Ale víte, co je nejlepší? Že vaše nestíhání nebo tragičnost může přispět k dobru planety! Protože toho nestihnete koupit tolik.

Planeta minimalismus miluje. Zvlášť když je ten minimalismus organickýho původu.

I letos jsem se snažila vtělit do zelenýho Ježíška (ne, Alzák to není, chichi) a celkem se to povedlo. Doufám ale, že v příštím roce bude titulek článku bez těch „failů“.

A proč měsíc po Vánocích ještě kouzlím tenhle text? Věřím, že mnou věnovaný dárky můžou inspirovat po celej rok. Vymejšlet narozeninový dárky totiž není o moc větší sranda než potit ty vánoční, že?

Tak jde se rekapitulovat. Co jsem teda nadělovala?

ÚSPĚCHY

Akvarely od českého výrobce UMTON, skicák a štěteček s přírodními štětinkami. Jen to plastový tělo dělá ostudu. © Andrea Vránová

1. Ponožky od babičky

Tohohle skromnýho měkkouše posazuju na trůn. Protože:

1. Teplý fusekle v zimě jsou zdravější než antidepresiva,

2. Se vyklubaly z darovanejch přízí,

3. Jsou od babičky, takže jsou to pravý pletený ponožky,

4. Koupí přispíváte na fungování Elpidy, centra pro seniory,

5. Maj styl, takže když dojde na nečekané vyzouvání se, nemusíte studem křížit chodidla přes sebe.

Každý pár je navíc unikum a honosí se autogramem! Babičku, co ho pletla, pak můžete vyhledat na stránkách Elpida.cz/ponozky a přečíst si její příběh. Silnej produkt.

 

2. Česká síťovka

Když jsme u těch babiček, poslechněte si jeden absurdní příběh. Byla jednou jedna babička, co prožila dvacet let života v socialismu. V socialismu, v němž frčely natupírovaný helmy a… síťovky. O dvacet let později, v době igelitek, kabelek i designových textilních tašek, uvidí tahle babička u svý vnučky v černých skinny jeans síťovku. A je z ní paf!

A tak končí příběh o tom, jak Pražačka přinesla síťovku tam, kde onehdy zářila jako fronty na banány. Vrátila ji na ves svojí generaci. (Mimochodem, babičce ta natupírovaná helma děsně sekla!)

 

3. Akvarely

Když marně tápu, co někomu darovat, tluču se do hlavy, proč jsem si během roku nezapisovala nahlas vyslovená přání svých blízkých. Někdy stačí lidi poslouchat a už už si Opa Frost mne ruce.

Tak to bylo u mojí sestry, co si tak jednou nahlas povzdychla, že jí poslední dobou chybí něco, co by jí nadchlo. Není to tak dávno, co svýmu klukovi namalovala masterpiece a dobře se u toho bavila. Hola, akvarely dostaneš!

Trochu jsem se bála, že akvarely na mou „nihilistickou“sestru budou trochu moc hipstr. Myslím současně hipstr, tedy mainstreamový. No, byla snad „mile překvapena“.

Zvolila jsem akvarely tuzemský značky Umton v dřevěný krabičce. Přihodila jsem skicák a štěteček s přírodními štětinkami.

 

4. Knížky

Ještě že můj bratr miluje příběhy. A to takový, který maj desítky navazujících/předcházejících dílů. Vymyslet jemu dárek je skoro nemožný. Knížka mě většinou zachraňuje u všech blízkých zástupců mužského pokolení.

 

5. Vstupenky na koncert

Klik, klik a máš bezodpadovej dárek, co je víc než důstojnej.

Krabička polepená baličákem a vycpaná lýkem. Moje DIY bezodpadová krabička na vstupenky. Aby se podle tvaru neprozradily. © Andrea Vránová

 

6. Pánskej náramek s výmluvnou ražbou

Pamatujete, jak jsem v úvodu textu psala o dárcích, který jsou žůžo, jen je vaše makovička vyplivne těsně před Štědrým dnem?

S náramkem od české firmy Danny P. se stala neuvěřitelná věc. Týdny jsem pročesávala internet, abych našla vhodnej náramek pro svýho manžela. Chtěla jsem něco černýho, minimalistickýho, ideálně kvalitního a hlavně osobního, co nejsou proboha balijský korálky.

A pak se mi zjevily – dva černý kožený pásky, co se kříží na zápěstí a nesou poselství. Dva protnutý pásky (dvě protnutý duše), kůže (kvalita) a možnost nechat si do kůže vytlačit něco, co k obdarovanýmu promluví. Halleluja! Náramek byl do týdne na stole v nádherném balení z recyklovanýho papíru.

Firma Danny P. je mimochodem první česká firma, co se dostala na oficiální e-shop Applu.

 

7. Kurz

Nadává furt na to, jak je tlustej? Vyřezává si rád do dřeva? Šňupe novinky ze světa kryptoměn? Každej dělá něco rád a na to „něco“ najdete téměř jistě kurz na Naučmese. Jak už název napovídá, každej, kdo něco umí a touží to předat, se může prostřednictvím týhle platformy realizovat. A pokud něco neumí, dovednost hodně rychle získá na stejném místě.

 

8. Pánský tepláky PUMA ze sekáče

Šedý, vytlemený, se žmolkama a představou, že je proprděl nějakej dědek. Tak to prr.

Adam si od Vánoc chodí doma jako modelín v černejch teplákách značky Puma za dvě stovky úzkýho střihu a z pevnýho, jemnýho, nežmolkovacího materiálu. Zakoupeno v Textile Housu. Mimochodem tam jsem mu před pár týdny koupila černý úzký džíny značky Hugo Boss. Cena? Asi tři sta pade.

 

9. SSD disk

Umím nakupovat SSD disky a jsem jednička v pořizování dárků pro muže. Kdo má zájem, ozvěte se a koupíme nějakej hardware!

Ne, tak to fakt ne. Nejlepší dárky pro chlapy jsou ty, který přesně specifikujou a ještě řeknou, kde je maj ve slevě. Díky tati!

 

10. Kredit do kina

Takovej ten dárek „nic nezkazíš a má to smysl“. I když takovej dárek pro tchyni má snad víc rozměrů: myslím, že v žádným vztahu (a o to víc v manželství) není nikdy dost randíček.

 

11. Fotky

Bezodpadovej dárek to není, ale fotky jsou jedna z fyzickejch věcí, který mi stojí za to množit. A který vyčarujou úsměv na tváři nejedný babičce a dědovi. Zvlášť když je na těch fotkách první pravnouček, he he.

***

 

FAILY

12. Rukavice a čepice z nepřírodního materiálu v plastu a nové (!)

Skandál, vim. Tchán si přál k Vánocům zimní výbavu na ruce a hlavu (ne, nepleťte si to s antidepresivy). Sehnat důstojné zateplení na tyto části těla v sekáči není nemožný. Ale úmorný, to teda je. Navíc ne každej se staví k sekáčovýmu oblečení kladně a testovat to zrovna na tchánovi by nebyl nejlepší nápad.

UPDATE: Nepovedlo se prej – v čepici podle tchyně vypadá jako spermie.

0 comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *