EKOROŠÁDA: ŠAMPON

Ještě než se ponoříte do textu, vezměte na vědomí, že odráží pouze osobní zkušenosti s produkty. To, co u mě (ne)fungovalo, nemusí (ne)fungovat u vašich vlasů. Rozhodně nechci vyslovovat ortely ve smyslu, že je některý z produktů dobrý nebo špatný.

S žádným z uvedených výrobků mě nepojí spolupráce.

Konvenční šampon ze supermarketu plný chemikálií vs. bezobalový, (skoro)přírodní.© Andrea Vránová

PROČ:

>>> Obal. Představte si popelářské auto napěchované plastem až k prasknutí. A teď, jak naklápí korbu a veškerý obsah klouže do oceánu… každou minutu. Světový průmysl chrlí plast jako ďas. Že bude s touhle produkcí do roku 2050 v oceánech víc plastu než ryb, se v poslední době ozývá z každého druhého média. Skandální stav planety nejde dál tajit. Na skládkách se dle některých zdrojů ročně nakupí 552 milionů plastových lahví od šamponů. Plasty zaváří životnímu prostředí a planetě vůbec. Recyklace? Zoufale nestačí. Jak píše The Guardian, celosvětově projde recyklační linkou pouhých 14 % plastových obalů.

>>> Obsažená chemie. Dvouhlavá saň, co útočí na lidské zdraví a rovnou i na přírodu. Ne, že by na tom byly obaly líp – plasty se v přírodě nekompostují, nýbrž rozpadají na malinké částečky, takzvané mikroplasty. Tím se mohou dostat třeba do vody, kterou pijeme. Chemikálie ale prosakují do přírody rychlejc. Největšími záškodníky jsou pak sulfáty, parabeny a ftaláty.

Sulfáty (první ligu hrají SLS čili sodium lauryl sulfate a SLES, tedy sodium laureth sulfate) se starají o to, co máme my ženy u šamponů rády – totiž pěnivost. Když to nepění, nefunguje to. Znáte to, ne? Žijeme ale v polopravdě. Díky pěnivosti se s šamponem lépe šetří, to ano. A snáze proklouzne pod každým vlasem. Sulfáty ale mohou paradoxně naši korunu krásy sesadit. Mohou dráždit oči a pokožku, vysušovat ji (při dlouhodobém používání) a vlasy mohou pozbýt lesku i schopnosti snadného rozčesávání. Sulfáty se také mohou podílet na jejich vypadávání, zhoršovat atopický ekzém a vsáknout se až do krevního oběhu.

Parabeny nám mažou med kolem pusy. Díky nim šampon přežije dobu temna, kdy ho zastrčíme hluboko za další přípravky. Ano, patří mezi konzervanty. Nejeden výzkum však odhalil možnou karcinogennost této látky při dlouhodobém používání.

Ftaláty nemají o moc lepší reputaci než sulfáty a parabeny. Výzkum je podezírá z vlivu na rozmnožovací ústrojí mužů a na jejich sexuální chování. Dokonce se vetřely do těl živočichů. Že by na ně měly blahodárný vliv, se říct nedá. Ani na nás, co je pojídáme.

Chemikálie v šamponech se po spláchnutí sklouznou do odpadních vod a přistanou někde v přírodě. Kontaminace je hned.

>>> Multifunkčnost. Šampony běžně dostupné v drogeriích patří téměř výhradně jen na vlasy. Nedivila bych se, kdyby jeden z důvodů byl komerční. Jedna plastová lahvička na vlasy, druhá na tělo, třetí na intimní partie, čtvrtá na holení, pátá, šestá na pleť. Slušná nálož plastu, co? A peněženka dostane vejprask. Řada tuhých šamponů v kostce se chlubí zcela přírodním složením. Čímž se stávají multifunkčními – pomydlíte s nimi vlasy i tělo. Seženete je v papírové krabičce i do vlastního obalu.

>>> Praktičnost. Letíte? Byli byste sami proti sobě, kdybyste sáhli po klasickém tekutém šamponu. Riziko spočívá v lepivé marinádě, pokud ho do zavazadla nepostavíte rovně. Navíc musíte přibalit kondicionér, tělové mýdlo a pěnu na holení, protože tyhle funkce tekutý šampon obvykle nezastane. Přírodní tuhý šampon je zkrátka renesanční kujón. A vydrží celou dovolenou. Čím to? Můžete si ho vzít do letadla třeba po kilech. Protože nepatří mezi tekutiny, stomililitrové lahvičky se mohou jít klouzat!

>>> Finanční úspora. Sám o sobě stojí i dvojnásobek co klasický šampon. Většinou k němu ale nepotřebujete kondicionér. Nemusíte proto nadvakrát tasit platebku. Pokud vlasy nejdou rozčesat, doporučuje se nechat kadeře uschnout a až pak je narovnat kartáčem. Nebo použít octový oplach, který vlas zacelí a zneutralizuje.

MÍSTO TOHO:

Tuhý šampon/šampuk.

Jde do tuhého. Teda, já jdu. Beru jakýkoliv v papírové krabičce nebo nejlépe v žádné. Zkusila jsem prozatím dva – od Naturinky (kávový, březový, mateřídouškový) a Lushe (Jason and the Argan Oil). Pořád však na svého Šamp(i)óna čekám.

Tuhé šampony od Naturinky sice umyjí, ale zanechají pocit neumytých, jakoby povoskovaných vlasů. Coby majitelce hustých, dlouhých kadeří se mi i špatně vymýval a na kartáči zůstávaly bílé šupinky. O cuchání nemluvě. Nechci je však posílat do pekel! Možná na ně moje kštice ještě není připravena. Viz článek.

Šampuk od Lushe políbil moje vlasy přesně třikrát. A už teď vím, že u něj neskončím. První dojem byl euforický – po půl roce používání Naturinky jsem znovu zažila pocit umytých vlasů. Hezky klouzaly a vlály… Možná až moc. Měla jsem pocit, že na hlavě nemám ani chlup, jak ubraly na váze. Euforie vyprchala v momentě, kdy mě začala svědit a pálit pokožka hlavy, načež se ve vlasech zjevila mléčná (nebo spíš lupová) dráha. Tehdy moje oči poprvé zavadily o zkratky SLS a SLES (viz výše).

Tenhle šampuk SLS obsahuje, což jsem netušila. Šla jsem na blind. Potřebovala jsem RYCHLE bezobalovou kostku – už jsem se na ty svoje umaštěný lijány nemohla dívat. No, Jason and the Argan Oil od Lushe teda odmašťuje perfektně, bezva pění, dobře se s ním manipuluje (kupodivu se s pukem zachází líp než s kostkou) a omamně voní. Kvůli SLS ale zůstává na vlasu hořká pachuť.

Šam-puk. Tápete, jak se liší od vlasového mýdla v kostce? Obsahuje tenzidy, čáry máry fuk. Tedy pěnivé látky, co nám dělají z vlasů oblaka a dodávají pocit umytých vlasů. Hledejte tenzidy odvozené z přírodních látek.

A jak tuhý šampon použít? Jednoduše s ním pomydlete mokré vlasy. Mýdlo lze skladovat na mýdlence nebo v síťce na mýdlo.

KDE POŘÍDIT:

(bez obalu či v papírovém obalu, všechny zcela či víceméně přírodní)

o Naturinka (bez obalu k dostání např. v Bezobalu, CZ)

o Alverde (drogerie DM, DE)

o Lush (UK)

o Ponio (bez obalu k dostání např. v Nebalenu, SK)

o Caltha (stáčený k dostání např. v Nebalenu, CZ)

o Havlíkova přírodní apotéka (CZ)

o Almara Soap (CZ)

o Manna (CZ)

o Indian Natural Hair Care (SK)

o Navia (SK)

o 2SIS (SK)

o Mýdlárna Šafrán (CZ)

o laSaponaria (IT, k dostání na Gaea.cz)

o různá vlasová mýdla na Ekokoza.cz (CZ)

o různá vlasová mýdla v Mýdlotéce U Tří lilií (CZ)

o Friendly Soap (UK, k dostání např. v Greenstore.cz nebo Econee)

o Soaphoria (CZ)

o a mnoho dalších

DALŠÍ EKO ALTERNATIVY:

>>> Stáčený tekutý šampon / nezkoušela jsem, k dostání např. v Bezobalu nebo Nebalenu

>>> Suchý šampon / existuje několik šetrných alternativ, od jílu (bílý, zelený, bentonitový, marocký červený), kukuřičného/bramborového škrobu, kakaa, po kurkumu, rýžový pudr, arrowroot, jedlou sodu (s mírou, vysušuje), skořici (s mírou, může dráždit) a žitnou mouku.

Tyhle ingredience nefungujou samy o sobě, ale v kombinaci. Suchý šampon obsahuje vždy odmašťující složku (škrob, jíl, jedlou sodu, rýžový pudr, mouku…) a barvicí (kakao či skořice pro hnědé vlasy, kurkuma pro blond…). Pro vůni lze vmíchat pár kapek esenciálního oleje.

>>> No poo / „No sham-poo“ – už rozumíte? Dlouhodobé vyloučení šamponu prý podporuje samočisticí schopnost vlasů. Ideální pro lenochody, nestíhače a matky na mateřské. Pro mě je to už silný kafe. Až vyzkoušíte, dejte zpětnou vazbu.

>>> Kvásek, žloutky (…) / receptů na DIY šampony je na síti nespočet, nezkoušela jsem

EXTRA TIP:

Vyzkoušeli jste jednu z uvedených alternativ běžných šamponů a síla zvyku je síla zvyku? Navštivte drogerii DM a porozhlídněte se po nějakém z přípravků značky Alverde. Tekuté šampony a kondicionéry servíruje v plastových lahvích. To je však jediný vroubek.

Produkty jsou v podstatě dary přírody. Pyšní se mezinárodní certifikací NaTrue. Koupíte-li výrobek s tímto označením, můžete si být jisti, že berete produkt, co se maximálně extrahoval z přírody. Certifikát rovněž sleduje způsob získávání ingrediencí – u bio kosmetiky musí 95 % pocházet z ekologického zemědělství nebo „volného“ kontrolovaného sběru dle nařízení ES o ekologickém zemědělství.

„Kosmetika nesmí obsahovat žádné vonné látky a barviva, ropné deriváty a silikony, geneticky modifikované suroviny a látky testované na zvířatech,“ píše se na stránkách DM drogerie. Většina produktů tedy potěší vegany.

NAKONEC:

Co napomáhá vlasům, s nimiž budete spokojení? Selský rozum.

Nenechte se zatlačit do kouta. Ani prodejními argumenty jako „přírodní“, „zero waste“ či „zdravý“. Ačkoli zastávám názor, že přírodní produkt je vždycky lepší volba než ten nabušený chemií, neznamená to, že je to ten nejlepší. Pokud přírodní šampon na vaše vlasy ani po měsíci používání nefunguje a na krku máte posazenou mastnou kroketu, nemá cenu v něm pokračovat. Používat extrakt přírody a cítit se hnusně – co je to za výhru?

Raději zkuste kompromis. Trochu přírody, špetku účinné, nezávadné chemie a třeba snížení frekvence mytí, kdy se jí vystavujete. To je jen příklad.

Vhodnost vlasového mýdla, přírodního suchého šamponu nebo šampuku se liší individuálně i ze zdravotního hlediska. Před použitím vezměte v potaz osobní alergickou náchylnost vůči jednotlivým složkám šamponu.

A pro odbornou radu alou k dermatologovi nebo vašemu kadeřníkovi. Jen pozor na ty, kteří za doporučení konkrétního produktu dostávají provize. Tam lze o vhodnosti doporučení špekulovat. ,)

6 comments

 1. Přidávám svoji zkušenost – momentálně jedu přes půl roku zcela bez šamponu a nemohu si to vynachválit 🙂 Inspirovala jsem k tomu i manžela. (U něj to tak trochu začalo. O Velikonocích ze zbylých kopřiv trhaných na nádivku vyrobil šampon. Následně jsem zjistila, že bohužel nefunguje, a hledala jsem si o tom na internetu. Dočetla jsem se, že když jsou vlasy používáním šamponu již zničené, je potřeba nejprve nasadit léčebnou kúru v podobě jedlé sody a vinného octu. Ocet jsem z důvodu nelibé vůně vynechala. Stačilo pár týdnů jedlé sody.) Na šampon jsem od dubna nesáhla. Dřív jsem si musela mýt vlasy minimálně dvakrát týdně, teď to dělám jen jednou. (A při nestíhání jsem zjistila, že by vydržely i čtrnáct dní, aniž by bylo něco poznat. Vlasy mám hezčí než předtím.) Používám jen čistou vodu.

 2. Přidávám svoji zkušenost – momentálně jedu přes půl roku zcela bez šamponu a nemohu si to vynachválit 🙂 Inspirovala jsem k tomu i manžela. (U něj to tak trochu začalo. O Velikonocích ze zbylých kopřiv trhaných na nádivku vyrobil šampon. Následně jsem zjistila, že bohužel nefunguje, a hledala jsem si o tom na internetu. Dočetla jsem se, že když jsou vlasy používáním šamponu již zničené, je potřeba nejprve nasadit léčebnou kúru v podobě jedlé sody a vinného octu. Ocet jsem z důvodu nelibé vůně vynechala. Stačilo pár týdnů jedlé sody.) Na šampon jsem od dubna nesáhla. Dřív jsem si musela mýt vlasy minimálně dvakrát týdně, teď to dělám jen jednou. (A při nestíhání jsem zjistila, že by vydržely i čtrnáct dní, aniž by bylo něco poznat. Vlasy mám hezčí než předtím.) Používám jen čistou vodu..

  1. Dobrý večer, Jano,

   děkuju moc, že jste otevřela můj blog! Velmi si vážím sdílení zkušenosti a smekám – dotáhla jste šetrné mytí vlasů ještě dál než já. Můžu se zeptat, jak Vaše vlasy vypadají? Nejsou při mytí jedlou sodou jednou týdně těžké, zplihlé? Máte krátké, dlouhé, husté či řidší vlasy?

   Manžel si zkoušel měsíc nemýt vlasy vůbec a i poté vypadaly mastně (a mastné reálně byly). Je ale pravda, že to prý byl jakoby jiný druh mastnoty – jako kdyby v nich měl přirozeně nějaký kondicionér. Vlasy si tu a tam pouze opláchl vodou.

   Já na no-poo zatím nemám koule. Snad se mi jednou podaří vystoupit z komfortní zóny a experiment zkusit, protože mě to celkem zajímá, jak budou vlasy reagovat. 🙂

   Andrea

   1. Ahoj Andreo,

    s tím blogem to vlastně není úplně náhoda – známe se z žurnalistiky a od začátku roku jsme si psaly na Facebooku o našich téměř stejně starých synáčcích 🙂

    Každopádně mám teď vlasy dlouhé asi do půlky zad. (Stříhání taky moc nedám, takže naposledy mi je zkrátil před dvěma lety holič v Africe 🙂 ). Zplihlé určitě nejsou, mám velmi husté vlnité vlasy a musím říct, že je tedy trochu boj to rozčesat. (Patrně víc než předtím.) Ale zatímco dříve se mi několik dní po umytí vždycky zamastily, dnes to trvá o moc déle. Vypadají vlastně pořád stejně, jen „údržbu“ nevyžadují tak často.

    Ještě se zeptám – myl si manžel vlasy důkladně? Já je pokaždé pořádně promnu a dělám vlastně ty samé pohyby, jako bych šampon používala. Nevím, jestli to nemůže být v tom… Ležérně spláchnout, to mi nestačí. Také případně může pomoct výše zmíněná kúra s jedlou sodou a jablečným octem. (Ale jak jsem psala, jablečný ocet není zrovna ideální parfém.)

    Každopádně kdybys někdy měla chuť no-poo vyzkoušet, moje heslo na začátku znělo: Když to nepůjde, prostě si je zítra umyju šamponem. Takže nemám co ztratit kromě trochy času 🙂

    Přeji krásné prožití vánoční svátků!

    Jana

    1. Ahoj Jano,

     to jsem nevěděla, že seš to ty! Zdravím tě a doufám, že se vám i malýmu Vojtovi daří dobře. 🙂

     Jestli si manžel myl vlasy důkladně, nedokážu říct – už je to nějakej ten pátek, co to zkoušel. Ale díky za tip, jak na to. Teď funguju s tuhým šamponem z DMka a je to moc pohodlný. Šampon je dostupnej, levnej a funguje skvěle. I na hustý dlouhý vlasy, který mám já. ,)

     Andrea

     1. Taky zdravím tebe i Igíska!
      A děkuji za tip na tuhý šampon, budu ho mít v záloze 🙂 Od jedné kamarádky jsem slyšela, že zcela bez šamponu vydržela půl roku, bylo to skvělé, a pak najednou začala sněžit a už to nešlo udržet. U mě už to sice v březnu bude rok, ale kdoví, jestli se to taky ještě někdy nějak nezvrtne – ale zatím si nestěžuji.
      Měj se krásně!
      Jana

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *