EKO TIP: KAUČUKOVÝ DUDLÍK NATURSUTTEN

CO: Dudlík zn. Natursutten

MATERIÁL: Kaučuk

ZA KOLIK: okolo 150 Kč

KDE KOUPIT: Mamaja, Momara, NILA a další

*** *** *** *** *** *** *** *** *** *** *** *** *** *** *** *** *** *** *** *** *** *** *** *** *** *** *** *** *** *** *** ***

Zero waste tažení vyžaduje hodně trpělivosti. Řada eko alternativ nefunguje tak efektivně. Nebo prostě nefunguje.

Čekání na „zelenýho spasitele“ tak musíte chtě nechtě něčím vyplnit.

Teda nemusíte.

Já ale nejsem takovej pankáč, abych vydržela týdny s neumytými vlasy, než mi do cesty vpadne fungující bezobalovej šampon („no poo“ metoda mě děsí ve snech).

Nebo abych nechala dítě vyřvat, protože jsem dosud nenašla neplastovýho dudlíka.

Pro Ignáce jsem samozřejmě nechtěla plastový hračky. Jednak z ekologickýho, jednak ze zdravotního důvodu (použité chemikálie, ftaláty apod.).

Příliv hraček s jeho narozením jsem stoprocentně neuhlídala.

Daleko hůř ale vnímám to, že jsem neuhlídala prodej tohohle nádhernýho dudlíku.

© Andrea Vránová

Eh, nádhernýho?

Je pěkne vodpornej. Úplně vás slyšim.

Vás všechny, kterým je složení dudlíku jedno.

Kterým je šumák, že jejich dítě produdá hodiny života s plastem v puse.

To si uvědomila i Anne-Dorthe Schroeder Grum, autorka dánského šidítka Natursutten. „V médiích se to hemží zprávami o toxických věcech pro miminka a škodlivých plastech. Coby novopečená matka jsem se pozastavila nad tím, kolik hodin bude mít můj syn v ústech dudlíka, a rozhodla jsem se najít tu skutečnou bezpečnou alternativu. Měla jsem pocit, že to svému dítěti i všem dětem z celého světa dlužím,“ uvádí na oficiálních stránkách značky Natursutten.

Co je podle ní onen „zdravý“ dudlík?

Zejména přírodní materiál. Dudlíky Natursutten získaly pružnost i barvu po kaučukovníku brazilském, o němž tvrdí, že patří k udržitelným materiálům.

K udržitelnosti jako takové se na webu hlásí víc než dost. Úzce spolupracuje s organizací Malaysian Rubber Board, dohlížející na kaučukové plantáže v Malajsii. Procento z prodeje investuje zpět do obnovování plantáží a výzkumu.

Při používání kaučukových dudlíků Natursutten máte kontrolu nad proteinem, který může způsobovat alergii na latex. Jeho uvolňování firma při výrobě střeží a udržuje jeho hodnoty nízko.

Společnost se rovněž zavazuje, že při výrobě šidítka nepoužila látky probouzející alergie, rakovinotvorné sloučeniny ani látky působící na hormonální systém. Vyhnula se rovněž umělým barvivům, parabenům, PVC, ftalátům a chemickým změkčovadlům.

Dudlíky nemají spoje a špatně dostupné záhyby, v nichž by ulpívaly nečistoty. Krásně se omývají. A hlavní „dudací“ část nemá žádné dírky na rozdíl od většiny silikonových dudlíků. Nezůstává v nich po opláchnutí voda. Plísně musí o dům dál.

Firma využívá pouze obnovitelné zdroje pro zhmotnění svých produktů. A hledí i na enviromentální dopad obalu. Všechny produkty halí do kartonu nebo papíru s malým průhledným okénkem z kukuřice. Spoje drží nepatrná samolepka z kamene. Na poznačení výrobků používá netoxický sójový inkoust. Všechny obaly z dílny Natursutten se tak honosí přízviskem „biodegradabilní“.

Dudlíky seženete ve dvou tvarech – kulatý a s tvarovaným horním okrajem, tzv. motýlka. Z jejich středu vede očko, kterým lze protáhnout šňůrku, a připevnit tak dudlíka klipsem na triko, aby se někam nezakutálel.

Jedinou nevýhodou je snad dánský původ s výrobou v Itálii. Tedy uhlíková stopa, kterou po sobě cestováním do České republiky zanechává.

A pro někoho vzhled.

To víte, že jsem se zpočátku upejpala.

Věděla jsem, že je to ten, kterej hledám.

Tušila jsem, že ho bude mít přes půlku pusy.

Barevná podobnost s bradavkou a úchyt připomínající pindíka (nemůžu si pomoct) ve mně probouzely stud.

Nakonec mě v koupi povzbudila blogerka, co si na Instagramu říká zuu_za. Konkrétně její slova, jak se lidi dudlíku její dcery smějou, ale že jí se doopravdy líbí.

Něco ve mně zlomila.

A na tenhle hnědej (hnědej!) dudlík jsem se začala dívat jinak.

No, nenajděte zalíbení ve výtažku z přírody. Zvlášť když jde o zdraví vašeho dítěte.

Názor sousedů jde ihned stranou.

***

Pozn.: S žádnou uvedenou značkou ani e-shopem mě nepojí spolupráce.

0 comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *