PLENKING: PRŮVODCE PLENKAMI PRO VŠECHNY EKO MAGORY

Aktualizováno 11. 1. 2019.

***

Plenking.

Znáte tuhle disciplínu?

Pokud jste novopečená matka, tak pravděpodobně ano.

Plenking (nezaměňovat s plankingem – trendem focení sebe sama v poloze prkna) je honba za rozkrytím tajemství zvaným PLENKY.

Podniká ji veskrze každá matka (přesněji každej eko magor jako já), které 300 let rozkladu konvenční jednorázovky není šumák.

Asi si říkáte, co je za vědu koupit plenku a nasadit ji na tu jemnou dětskou meruňku…

Totiž nabídka.

V množství dostupných jednorázových i látkových dětských plen si jistě vyberete. A zaručeně se ztratíte.

Pohodlně se usaďte, protože expedice do říše hraběte Plenkoslava začíná!

 

PLENKOLOGIE PRO ZAČÁTEČNICE

Látkové AIO pleny Baba+Boo. © Andrea Vránová

Základní rozdělení plen poberete – jsou jednorázové plenky (použijete-vyhodíte) a látkové (vyperete-použijete znovu).

U jednorázových plenek řešíte dva typy. Plenkové kalhotky mají pružné žabičkování po stranách a nasazují se jako normální slipy nebo kalhotky. To klasické jednorázovky se zapínají pomocí lepicích pásek vpředu.

Tady bychom s klasifikací jednorázovek mohli skončit… pokud bychom nebyli eko maniaci. Tyhle „papírové“ pleny totiž seženete i z přírodních materiálů.

Když jsem tuhle skutečnost zjistila, byla jsem jednoduše nadšená. Proč? Protože Pamperska a jí podobné vynikají svou dlouhověkostí. Touhle vlastností se ale výrobci na svých stránkách nechlubí. Trvá neskutečných 250 až 400 let (!), než se kompletně rozloží.

Denní spotřeba plen novorozence je zhruba osm kousků. Za týden 56, za měsíc asi 230. Představte si 230 plen na hromadě. A pak to vynásobte 250/400 lety, dobou rozkladu. A pak počtem lidí na světě, kteří se k jednorázovkám uchylují. Ještě pořád mi s tou ekologií šplouchá na maják?

Ale zpět k plenkovědě. Tyhle eko pleny vábí. Jasně že si je vyberu raději než pleny napuštěné chemií.

Zlatá volba to ale taky není.

V podstatě všechny lze z cca 60 procent biologicky odbourat. Zbylých 40 procent? Sss…

Máme tu tak produkt z více materiálů. A takové – podobně jako hliníkovo-papírové obaly od másla – se nejhůř recyklují.

Tímhle neduhem se vyznačují v podstatě všechny ekologické jednorázovky dostupné v Česku.

Až na jedny:

NAPPYNAT.

Tenhle magický název nesou italské dětské pleny vyrobené z čistě přírodních materiálů. Výrobce na svých stránkách uvádí, že jsou biodegradabilní i kompostovatelné.

Mysleli jste si, že je to totéž?

Já donedávna taky. Jenže biodegradabilní plenky nemůžete hodit ke svačině půdním mikroorganismům. A kompostovatelné se vám zase nerozloží působením zevních vlivů (UV záření, mechanický rozklad, vlhkost).

Plenky Nappynat ale podle všeho kompost snese, vyjma dvou postranních lepicích pásek. V kontextu celé pleny a množství plen, které během plenkovacího období vyprodukujeme, je to však zanedbatelný odpad.

O jednorázových plenách se tu teď nebudu rozepisovat – níže najdete mini recenze na ty, které jsem vyzkoušela.

Přichází totiž mnohem zajímavější část:

Látkovky.

 

LÁTKUJ, MÁMO!

Kaktusy a Metallica = frajer značky Majer. © Andrea Vránová

Vyprat, pověsit, sebrat, vyžehlit, složit, vyžehlit, zamotat, připnout a nanovo. Naše mamky a babky makaly jako fretky, o tom žádná.

Pokrok ale nezastavíš, díkybohu.

Sousloví „látkové pleny“ už nepředstavuje jen notorické bílé čtverce, děděné v ženské linii z generace na generaci.

Látkovky – to jsou plenky AIO (all-in-one), SIO (snap-in-one), svrchní kalhotky, vkládací pleny, separační pleny, čtvercové pleny, vícevrstvé pleny, noční pleny, plenkové plavky

Zkrátka namísto skládání čtvercovek dnes postačí třeba jen zapnout sucháč!

Látkové pleny jsou ekologičtější navzdory častému praní. A ušetříte na nich bohatství. Jen do začátku musíte naškudlit dostatek galeonů, zvlášť pokud půjdete do kalhotkových souprav.

Sedm AIO plen (značku jmenuju níže) mě vyšlo asi na dva tisíce. Zato je točím pořád dokola. Pro srovnání: jedna eko jednorázová plena vychází zhruba na deset korun. Denně jich mrňousek vypotřebuje asi sedm. Platíte pětikilo ZA TÝDEN.

Inu, látkovky volaj, tak hupky šupky do plenkovesmíru!

 

DRUHY LÁTKOVÝCH PLEN 

aneb se mnou se, mámo, neztratíš

Nepromokavé kalhotky a dvě vkládací pleny. To jsou AIO pleny Baba+Boo. © Andrea Vránová

1) Čtvercové pleny – tenká, velká čtvercová plena, do které naše zadky halily naše matky. Fotky z dětství dají vzpomenout na proslulé bílé čtverce a obří hrnce, v nichž procházely varem.

Tyhle bílé pleny ale nejsou v pravém smyslu eko. Bělí se chlorem. Přívětivější variantou jsou jistě pleny nebělené, v natural odstínu.

Z bio bavlny, bambusu… na řadě čtvercovek se příroda doslova vyřádila. Pořídit můžete i maxi látkové pleny. Do jejich multifunkčnosti se zamilujete. Šiknou se i jako erární osuška, přebalovací podložka, deka do chladných letních rán, stínítko na korbu kočárku nebo zástěna pro hru bubu-kuk. Čtvercovku standardní velikosti pak můžete využít jako vkládací plenu do AIO kalhotek (viz níže).

Nevýhodou čtvercových plen je to, že je musíte skládat (tzv. novorozenecký sklad = novosklad), aby z nich vzniklo cosi připomínající kalhotky. Vybavit se tak musíte ještě nějakou sponkou, kterou plenu na tělíčku miminka zafixujete. Frčí takzvaná Snappi sponka. Navrch patří ještě nepromokavé kalhotky.

Jak na údržbu? Peru na 60 °C, nežehlím, suším na čerstvém vzduchu, dezinfikuju na sluníčku. Stačí to? Důkazem budiž fakt, že opruzeniny nás dosud neprudily.

Největší síla čtvercovek? Krátký čas schnutí. Oceníte hlavně v zimě.

2) Vícevrstvá plena – obdoba čtvercové, jen, teď se podržte, z více vrstev. Takže savější. Bývá na některých stranách zapošitá, a najde tak užitek i jako plena vkládací (viz níže). Vyrábí se často z bambusu či (bio) bavlny, takže fajn volba.

3) Plena/kalhotky AIO (all-in-one) – látková obdoba jednorázových kalhotek v nejrůznějších provedeních. Co ale všechny spojuje, je jednoduchost. Žádné skládání, přežehlování. Prostě navlíknete a jdete.

Tuhle látkovou verzi tvoří kombo nepromokavých kalhotek a savého jádra, které zachytí stolici miminka. Žádné další kalhotky navrch netřeba. Některá savá jádra jsou rovnou přišitá k kalhotkám, takže se opravdu nasazují tak jednoduše jako jednorázovky. Jiná stojí samostatně jako tzv. vkládací pleny. Vkládací? Šup s plenou do kapsy. Nebo ji připněte pomocí patentek dovnitř kalhotek.

Tady nastává drobný zmatek, protože podle definice spadají tyhle bombarďáky do sekce SIO plen (podrobnosti níže). Někde je ale najdete právě v kategorii AIO. Nenechte se zmást. Prostě si zvolte typ, o němž si myslíte, že by vám nejvíc vyhovoval. A jděte po něm, kategorie nekategorie.

Řada AIO kalhotek je rostoucích, takže padnou novorozeňátku i chodícímu midi človíčku. © Andrea Vránová

Jak se plenky AIO zapínají? Na patentky nebo sucháč. Kdybych si je měla pořizovat znovu, šla bych do druhé varianty – zapínání patentek v noci připomíná strefování klíčový dírky, když jste na plech.

I na plenách se suchým zipem ale obvykle najdete patentky pro upravení velikosti. Těmhle plenkám se přezdívá rostoucí nebo taky jednovelikostní, což mě zprvu popletlo. „Jednovelikostní“ neznamená kalhotky jedné, pevné velikosti. Ale jedné velikosti s možností zmenšení.

Tyhle nabušený kalhotky mě dostaly božím designem a pochopitelně ekologickým půvabem. Až na to, že stoprocentně eko nejsou. Vystřízlivění přišlo s informací, že během pracího cyklu se uvolňují z textilu mikrovlákna, která prchají odpadními rourami ven. Což vzhledem k fleecovému vnitřku nikterak netěší.

Vnější, ochranné kalhotky zase nepropustí kapičku ven… o což se zasazuje polyuretanový (rozuměj plastový) zátěr.

Nu, snad jsou tyhle plenkové kalhotky pořád menší hanba než hromada padesáti jednorázovek týdně. A pokud by vám plastová mikrovlánka nedala spát, zkuste variantu z biobambusové viskózy a bio bavlny. Někde výrobci taky nahrazují PUL zátěr biodegradabilním polyuretanem. Možností je nespočet.

Moje volba? Plenkové „bombarďáky“ značky Baba+Boo s bambusovými vkládacími plenami. Sedmero krkavců kalhotek (většinou) postačí na to, aby se stihly vyprat a uschnout a mohly rotovat znovu.

Peru na šedesát ve směsi prací sody a pracího mýdla (dávám rovnou do bubnu). S práškem to nepřehánějte, nebo uvíznou v kapse na vkládací pleny.

5) Plena/kalhotky SIO (snap-in-one) – „snap in“ znamená vepnout dovnitř. Na rozdíl od plenek AIO, kde se savé jádro většinou vkládá do kapsy nebo je napevno přišité, se u SIO plen přicvakává pomocí patentek. Je to pracnější, ale díky odnímatelnosti všech částí plenka rychlejc uschne, což oceníte hlavně v zimě. Navíc máte plnohodnotné nepromokavé svrchní kalhotky. I když ty, do nichž se plena vkládá (AIO), poslouží stejně tak.

6) Vkládací pleny – pokud jste článek přelouskaly až sem, měly byste vědět, co kam a jak vložit. Vkládačky obvykle koupíte spolu se svrchními nepromokavými kalhotkami s kapsou nebo patentkami. Honosí se bambusovou, někdy konopnou náturou. Na trhu se ale zjevují i polyesterové. Rychle uschnou… ale to je tak všechno.

Vkládačku do kapsy kalhotek, navrch separačku a je to. AIO pleny nevyžadují skládání ani žehlení. © Andrea Vránová

7) Separační pleny – cítíte se už jako plenkoví guruové? Tak prr, protože se z plenkových hlubin noří ještě separačky. Totiž doplněk k látkovým kalhotkovým plenkám.

Hodí se, protože zachytí větší část stolice, čímž uspoříte drahocenné minuty jinak vložené do předepírání. (Někdy to ale Iggy naloží tak sofistikovaně, že si říkám, k čemu tam ta separačka je… :D). Jednorázovost tohohle doplňku tlumí přírodní materiál (celulóza, PLA…), o němž výrobci uvádějí, že ho lze po malých částech pohodlně spláchnout do záchodu. A funguje to (zkoumat odpadní útroby svými prsty jsem dosud nemusela. .)

Pro děti od narození do šesti měsíců zvolte celulózové, pevnější (však víte – tekutá míchaná vajíčka). Po zavedení tuhé stravy můžete sáhnout třeba po jemňounké viskóze. Nabízí se i polyester. Plast se prostě vleze všude.

Moje (Igískova) zkušenost? Celulózové separační pleny značky Disana a PoPoLiNi. Oboje jsou srovnatelné, řekla bych, a oboje bohužel balené v plastu.

Jak zmírnit tenhle jednorázový (plastový) hřích? Vyperte je na šedesát (pouze ty počůrané) spolu s kalhotkami a vkládačkami. Ačkoliv připomínají kuchyňské utěrky, jsou pekelně odolné a vydrží i tři/čtyři prací cykly.

A pokud jste na pochybách ohledně hygieničnosti vyprané separační vrstvy, důkazem budiž nikdy neopruzený Ignác. (Mimochodem, ani krém na zadeček od prvního měsíce věku nepatlám.)

Separačku vložte do kalhotek tak, aby nikde nepřečuhovala. Nasákne se a obtiskne se na všechno, s čím přijde do kontaktu.

8) Noční pleny – Ignácův zadek jimi dosud nepolíbený, tak nemůžu dělat chytrou. Všechno doposud zachytila AIO plena, tedy kombinace nepromokavých kalhotek, dvou vkládaček a separačky. Otázkou zůstává, jestli tak bude i ve chvíli, kdy prospí celou noc. Zatím dal maximálně pět hodin v kuse a všechno zůstalo, kde mělo. Pokud máte s noční plenou zkušenost, dejte vědět do komentářů!

9) Plenkové plavky – nejsou třeba, pokud máte vlastní bazének, protože naze je blaze. Ovšem v řadě veřejných bazénech miminko plavky mít musí. Z hygienických důvodů.

A to je důvod k vaší radosti, protože na trhu najdete řadu rozkošných motivů a barevných kombinací. O něco míň rozkošný je umělý PUL zátěr. Přírodní variantu jsem však dosud neobjevila. Vy jo? Podělte se se mnou!

 

EKO JEDNORÁZOVKY

Co vám zachrání (čistou) prdel

Jednorázové pleny značky NAPPYNAT. © Andrea Vránová

 

1) Beaming Baby – úplně první, co jsem zkoušela, a dosavadní favorit. Jednak pro skoro přírodní původ, druhak pro jejich biodegradabilitu a kompostovatelnost obalu plenek, třeťak (existuje to slovo? :D) pro to, že 10% zisku putuje na charitu. Iggymu sedí nejlíp, nikde nic zbytečně nepřečuhuje, nic se nekrabatí ani nevykluzuje. Snad jediným minusem je vyšší cena.

2) NAPPYNAT Natural Care – tyhle biodegradabilní a kompostovatelné pleny funěj značce Beaming Baby na záda. Předčí je samozřejmě podílem rozložitelných materiálů, který je, zatleskejte, bezmála stoprocentní. Můžete je tak hodit na kompost. Předtím ale odtrhněte lepicí části. Inu, pokud mají tyhle rozložitelné krásky rozpohybovat plenkovou revoluci, skanduju!

Plenu NAPPYNAT Natural Care tvoří fólie z kukuřičného škrobu (vnější plášť), celulóza a přírodní absorpční gel (savé jádro). Je veganská, hypoalergenní, bez geneticky modifikovaných produktů a obal od plenek můžete použít jako sáček na kompost.

Proč nesesadily z trůnu Beaming Baby, je poněkud „oversized“ střih. Po zapnutí pleny čouhá ven dost zbytečného materiálu, takže na miminku vypadá trochu jako „sukýnka“. Bohužel nejde jen o kosmetické smítko. Tyhle pleny odstávají v rizikové oblasti zadku a předku. A lepicí části moc nedržej. Přidejte jedno poletující dítě a můžete převlíkat oblečení i jednou za dvě hodiny. Pokud se toužíte metamorfovat v zombie, proč ne.

3) NATY – malinko tvrdší než Beaming Baby, zato nekloužou a na prdce drží. Tyhle „Švédky“ využívají ze 70 % biologicky odbouratelné zdroje (kukuřičný škrob, buničina, absorpční gel). Nevoní, nezpůsobují alergie, nezáří chlorovou bělostí a jako bonus se honosí certifikátem FSC. To znamená, že papír pochází z ekologicky obhospodařovaných lesů. Potisk je kompostovatelný, takže neobsahuje těžké kovy.

4) Muumi Baby – z internetových zdrojů jsem se nedozvěděla, jaký podíl plenek Muumi Baby je přírodního charakteru. Na webu ale najdete obrázek průřezu plenkou s popisem použitých materiálů, mezi nimiž je kromě bio finské celulózy i polyethylenová vrstva. Kromě toho se dušují certifikací SWAN výměnou za nižší klimatický a enviromentální dopad.

Co netřeba opomenout, že obal na pleny lze kompostovat. A že při výrobě kalhotek se zohledňuje dopad na životní prostředí potlačením emisí a znovuvyužíváním tepelné energie.

A praktická stránka? Pleny jsou měkčí než Naty, vlastně dost jemné, díky čemuž jsou pohodlnější, zato víc kloužou. Ale nic zásadního. Jsou to super pleny. Navíc s potiskem Mumínků, jejichž kreslená televizní verze mě fascinuje dodnes.

5) Babylove – láska na první pokec. Doporučila mi je maminka, u které jsem pořizovala Igískovi vohoz. Proč je miluju a ony mě? Zajdu do DM drogerky a mám je. Riziko pořízení chemických plen, když pokaděný kalhoty hrozí, sraženo na minimum. Tyhle plenky propojují viskózu a bambus (pade na pade). Jsou jemné na dotek a co opravdu moc, moc oceňuju, je vyšší pas. Je příjemný neotírat ho*na na zádech, kdykoliv to na Iggyho přijde, fakt. Lepicí pásky dobře drží a z plenek se usmívá zenová liška. Co víc si přát.

Všechny uvedené jednorázovky fungují a vypadají dobře. Snad jen NAPPYNAT podstatně hůř sedí a trochu kloužou, ale i s nimi to jde.

Při koupi jsem se ohlížela na dvě věci: funkčnost (zachycení stolice) a ekologická šetrnost. Že neměly vypimpenej design nebo balení, jsem nehrotila. Protože děti jsou osobnosti a nechávají vohoz v pozadí!

Beaming Baby sedí nejlíp. © Andrea Vránová

Jedna připomínka nakonec:

Když jde o mimina, fantazie byznysmenů nezná mezí. Budou-li vám tvrdit, že se bez tohohle váš drobeček neobejde… obejde. Obejde se i bez takových věcí jako přebalovací pult, houpací sedátko nebo žirafka Sophie. Ano, i bez ní to vaše dítě zvládne. I když vám tuzemské blogerky budou tvrdit opak.

Takže pokud se nějakým záááhadným způsobem ocitnete na mimi e-shopu, rychle zavřete oči a utečte. Všudypřítomní dinosauři a superhrdinové způsobují chorobné šopování s rizikem bankrotu!

Jedna prosba nakonec:

Držte se dál od plenkových dortů.

Jo, dortů. Z plenek.

Jejich koupě způsobuje rakovinu vkusu a zdravé mysli.

Díky!

Po vydatném článku vydatný odpočinek. © Andrea Vránová

2 comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *