VÝZVA PŘIJATA: MOJE TÝDENNÍ PLASTY

Když jsem minulý týden sdílela článek Aktuálně.cz s fotkami týdenního plastového odpadu rodin z celého světa, zhrozila jsem se.

To je hrozně moc!

A tak se tyhle rodiny staly mými vyzyvateli.

Rozhodla jsem se, že i já, respektive naše tříčlenná domácnost (+ manžel + miminko), zmapuje náš plastový příjem.

Hnidopiši si teď smlsnou.

Níže najdete fotku plastových obalů, které se u nás nashromáždily za týden.

Ano, v rodině ženy blogující o zero waste se trousí plast.

Ale víte co? Nemyslím si, že je to něco, za co bych se měla stydět.

Kdybych měla peníze i čas pevně ve svých rukou, skončily by v tašce na plasty jen ekologické jednorázovky a lahev od oleje.

Na vysvětlenou: Jsem vděčná za svojí mateřskou roli. Ta s sebou ale nese „daň“ užšího rozpočtu a času, co plyne nějak rychleji.

Vaření s miminem není žádná sranda, musíte mít u prdele vrtuli, abyste v těch plus minus dvaceti minutách vyčarovali něco jedlýho, natožpak chutnýho.

A tak jsem nehorázně vděčná za manželovu lásku k vaření. Je to samozřejmě i on, kdo jídla vymýšlí. A zároveň obstarává suroviny.

Dělá to z vlastní iniciativy, ve svém volném čase a já bych byla nácek, kdybych mu při sepisování nákupního lístku i nakupování samotném stála za zadkem a poukazovala na možný výskyt plastu.

Respektuju, že někdo s přírodou souzní, ale životní priority má někde jinde než v zachraňování planety.

A tak tu a tam povečeříme špagety, rýžové nudle nebo cokoliv s tofu ze supermarketu (bez plastového obalu ho mají v Bezobalu, ale pro Adama je to zajížďka).

Na co jsem ale mimořádně pyšná, že se v naší tašce na plasty neuhnízdila žádná nádoba drogerijního/kosmetického typu. Na všechno naplácám jedlou sodu nebo nakapu ocet. Teda, na pleť a vlasy ne, samozřejmě. Na ty mi postačí přírodní mýdlo.

Inu, dost bylo keců. Alou na naše týdenní plasty!

 

NAŠE TÝDENNÍ PLASTY

(2 dospělí + miminko)

© Andrea Vránová

V naší žluté tašce se potkaly obaly od:

> Brokolice

> Rýžových nudlí / Milujeme asijskou kuchyni jako notorici alkáč. A taky spoří čas. To se na mateřské hodí.

> Parmazánu / Manžel je blázen do italské kuchyně. „Parmazán nad zlato!“ zní jeho životní motto.

> Látkových plen / Dva plastové obaly od látkových plenek versus stovky jednorázových nerozložitelných plen? To snad ujde. Sáčky použiju na stáčené potraviny.

> Tofu (2x) / Nešvar, co mě už nějakou dobu štve a hodlám mu naplácat na zadek. Bezobalu totiž prodává tofu natural i uzené na váhu. A podle cenového srovnání se supermarketovým tofu vychází cena zhruba nastejno.

> Rostlinného oleje / Levný ve skle jsem neobjevila. Kdo ví, ať poví!

> Octa / Ještě před pár hodinami bych napsala totéž co k oleji… kdybych se dneska nestavila v Bezobalu. K mému čirému dětskému nadšení zařadili do sortimentu ocet za 19 korun á kilo! Jako by vyslyšeli moje fňukání v článku, kde jsem srovnávala ceny za potraviny u nich a v dalších supermarketech. Ňáká telepatie asi. ,)

> Eko jednorázové pleny (4x) / Do rodičovského maratonu jsem vklouzla s pěti kusy kalhotkových (látkových) plen v domnění, že postačí. Nestačily, zejména kvůli dlouhému schnutí. Chtěla jsem otestovat i ekologické jednorázovky, probádat trh a podívat se na jejich kvalitu (bude samostatný článek).

Tuzemský trh dává k rozebrání minimálně sedm druhů. Většina z nich se pak chlubí složkami, které jsou z 60 % odbouratelné v přírodě.

Tato informace ošálila na několik měsíců moje svědomí… než mi došlo, že plenku nemůžu ani hodit na kompost, ani poslat do recyklační linky. Je to podobné jako s obalem od másla – kombinace materiálů je to nejhorší nejen pro potenciální rozložitelnost, ba recyklaci.

A tak jsem se naštvala a doobjednala další dvě látkovky.

Tu a tam však zevlujeme u příbuzných na chatách (někdy bez možnosti praní) a z vlastní zkušenosti vím, že mít nějakou záložní jednorázovku se hodí.

A pak jsem jsem tu zcela kompostovatelnou krásku objevila… Ale o tom v samostatném článku o plenách.

> Špaget / Jsme italská domácnost, jen trochu jinak. Minimálně dvakrát týdně u nás voní pomodoro. Manžel je do italské kuchyně fanatik. Nedivila bych se, kdyby se jimi jednou zadávil.

> Bílého jogurtu / Naše výmluva zní: velké balení, bio kvalita, nízká cena a znovuvyužitelnost kyblíku. Vlastně nic špatně. S ukončením kojení hodlám přesedlat na veganskou stravu úplně.

A jak to jde s plasty u vás? Jste na plastové dietě, nebo se ve vaší žluté tašce odehrává malá party?

Dejte vědět a přidejte fotku.

Ale hlavně – nestyďte se! Všichni jsme na cestě.

0 comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *