EKOROŠÁDA: KAPESNÍK

Papírové kapesníky vs. látkové kapesníky. © Andrea Vránová

PROČ:

>>> Životnost. Protože co je pro přírodu nejhorší? Jednorázy. A papíráky jsou hotové peklo, protože jednoráz a ještě ke všemu je nejde recyklovat. Míří tak na skládky nebo do spaloven. Ačkoliv by si mohly své hříchy alespoň částečně odpykat zkompostováním.

>>> Spotřeba vody na výrobu. Dle australského magazínu Green Lifestyle vyzunkne jeden látkový kapesník při svém zrodu 165 litrů vody. Plus 0,15 litru při každém praní. Jeden papírový 2 litry. Překlepla jsem se? Ani omylem. U látkového kapesníku totiž nesmíme zapomenou na jeho dlouhověkost. Snese kolem 520 vysmrkání, takže na jedno použití vychází spotřeba vody na něco kolem půl litru. U jednorázového papírového kapesníku na litry dva.

>>> Odpad. Vzpomínáte na televizní reklamu, v níž se jakoby nachlazený muž topil v hordě posmrkaných kapesníků? A teď si tu hordu znásobte počtem lidí, které každoročně skolí rýmička a kteří sahají po papírových kapesnících. Cyklicky tu vyrůstají papírová pohoří a zase mizí. Kam? Do země, odkud přišly, bohužel minimálně. Namísto zkompostování okupují skládky, a tedy přírodu. Anebo zmizí, simsalabim, ve spalovně. Naproti tomu bavlněný kapesník vydrží celý život. Ba několik generací.

>>> Obal. Látkové kapesníky jsou oproti papírákům svaté. Počítejte se mnou: [(plastový obal jednoho balíčku papíráků x jejich počet v balení) + plastový obal celého balení] x počet rým za život. To množství odpadu je přinejmenším skandální!

>>> Pohodlí. Papírové kapesníky se trhají a propouštějí. A to je průser v momentě, kdy nemáte po ruce koš. V látkovém kapesníku zůstane všechno tam, kde má. I když ho strčíte do kapsy s vývrtkou na víno – nic se omylem neprotrhne. A taky nebudete v kabelce lovit klíče, jindy ztracené v záplavě posmrkaných papíráků.

>>> Multifunkčnost. I papírák můžete použít k dalším účelům… ale zase jen jednou. Do látkového můžete zabalit svačinu. Nebo utírat miminu slinty, co nejen při prořezávání zubů tryská jak fontána.

>>> Materiál. Látkové kapesníky bývají příjemnější na omak. Ani dotek papíráků nezpůsobuje nelibé pocity. Kvůli naší poptávce po jejich hebkosti se ale nerecyklují – zpracovaný materiál je poněkud tvrdý.

MÍSTO TOHO:

Už to tady padlo několikrát. Látkový kapesník má v dnešní plastové době styl víc než kdy jindy. A pokud to jako argument nepostačí, pokochejte se nádhernými výšivkami, které zdobí některé dostupné kusy. Klasická představa o látkovém kapesníku v podobě zmuchlané, slepené koule je pasé. Tihle vyšívaní fešáci touží být vidět!

VÝHODY:

+ velikost

+ pevnost a savost

+ elegance

+ multifunkčnost

+ originální vzhled / módní doplněk

+ univerzální dárek

+ minimum odpadu

+ trvanlivost

+ nikdy nedojde

+ možnost opakovaného použití

+ přírodní (bavlněný) materiál

NEVÝHODY:

– vyšší počáteční náklady

– žehlení

– po použití nevypadá moc reprezentativně

– horší okamžitá dostupnost při ztrátě v terénu

– mnoho z nich v plastovém balení

– nemůžete se do něj utřít, když to na vás v divočině přijde

– praní

– vyšší energetické náklady na výrobu a údržbu

Ještě jednou pochvalme látkový kapesník pro jeho životnost. Díky tomu ušetří mnoho energie. Výroba papírového kapesníku schramstne 0,013 kWh energie. Výroba látkového 0,78 kWh. Po vydělení tohoto čísla množstvím použití (jeden vezmeme do ruky cca 520krát) ale pořád vychází jako vítěz papírový – na jedno použití látkového kapesníku připadá 0,04 kWh energie. Server Green Lifestyle však upozorňuje na to, že budete-li sušit kapesníky venku, nikoli v sušičce, můžete srazit energetickou spotřebu až na 0,02 kWh energie.

DALŠÍ EKO ALTERNATIVY:

>>> Průplachy nosu solným roztokem / vyzkoušeno, funguje

>>> Číňani by sem zařadili i… eh… vychrchlávání hlenů. V jejich rodné zemi se smrkání považuje za nezdvořilé. Zato první jmenovaná varianta je úplně OK. Je fajn být eko. Ale vocaď pocaď.

EXTRA TIPY:

>>> Neutrácejte za papíráky, ba ani látkové kapesníky. Prostě sešijte kusy staré látky nebo zapošijte okraje čtverce vystřiženého z bavlněného plátna.

>>> Svou ekologickou stopu můžete ještě snížit, pořídíte-li si kapesník z bio bavlny. Nebo ještě lépe z konopí – zanechá o polovinu nižší ekologickou stopu než bavlněný. Zpracování bavlny spolkne nesmírné množství vody.

>>> Perete-li miminku látkové plínky, nemusíte se hroutit z množství energie potřebné pro vyprání kapesníků. Prostě je hoďte k nim. Do bubnu se vejdou vždycky a díky teplotě vyšší než 60 % projdou sterilizací.

NAKONEC:

Rozmohla se nám tu škaredě lživá představa, že látkové kapesníky náleží nižší třídě. Že s používáním papíráků jsme jaksi „na úrovni“. Při prohlížení látkových kapesníků s překrásnými výšivkami a designy je ale jasné, že jsme se nechali unést dobou jednorázovou a „hygienickou“.

Reklamky ví, jak polapit náš chtíč – chceme přece všechno co možná nejhygieničtější, a tedy nejzdravější? Tahle slůvka na nás mají ohromnou moc.

Nezapomeňme ale na naše rodiče a prarodiče, kteří rýmičky svého života zvládli s látkovými kapesníky. A… přežili.

0 comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *