K SNĚDKU: HRÁŠKOVÁ POMAZÁNKA S LIMETKOVOU ŠŤÁVOU A MÁTOU

Protože jste dozajisté lačnili po dalším majstrštyku Andrejčiných dobrot (ahoj Jirko B.!), jsem tu zase s novým tipem pro všechny vegany. Tedy… hráškovou pomazánkou!

Možná čicháte v názvu nějakou habaďůru. Že jsem tam ten slovní ocásek („s limetkovou šťávou a mátou“) dodala jen proto, že pomazánka z hrášku nemůže být žádné terno. Zkrátka aby to znělo luxusnějc.

Takhle – jistě jste v životě jedli lepší pomazánky, to bezpochyby.

Tenhle bleskový recept ale splňuje parametry mých veganských tipů. Musí být levné, rychlé a mít z nutričního hlediska nějaký smysl. Tak trochu tipy pro studenty, kteří nejsou dotovaní svými bábinkami a dědečky. Pro ty, co pochopili, že jejich tělo (a potažmo i mysl) jim nemůže prokazovat tu nejlepší službu při konzumaci chipsů a čoko tyčinek.

Základ je podobný jako u fazolového hummusu. Přidej k základní potravině rozmačkaný česnek, sůl, pepř, citronovou/limetkovou šťávu, chilli a oliváč a dostaneš poměrně chutný celek. Pak už můžeš experimentovat dle libosti.

Tady je hrášková pomazánka podle mého gusta. Množství jednotlivých ingrediencí jsem neuvedla jednak proto, že všechno dělám od oka, jednak z důvodu, že každému chutná jiné vyvážení chutí. Pro ostřejší verzi přidáme víc chilli a pepře, pro jemnější namixujeme s trochou vody.

HRÁŠKOVÁ POMAZÁNKA S LIMETKOVOU ŠŤÁVOU A MÁTOU

Ingredience:

Mražený/konzervovaný hrášek

Česnek

Sůl

Pepř

Chilli

Limetková/citronová šťáva

Olivový olej

Čerstvé lístky máty

Postup:

V mixéru typu blender rozmixujeme hrášek, limetkovou/citronovou šťávu, prolisovaný stroužek česneku, pár lístků čerstvé máty a koření. Pokud se nám zdá pomazánka příliš hustá, přidáme trochu vody. Ochutnáme a případně dokořeníme – voda směs zjemní. Podáváme s kouskem pečiva. Nebo třeba se zeleninovými hranolky.

0 comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *