MILÝ JEŽÍŠKU…

Milý Ježíšku,

možná si na mě pamatuješ, možná taky ne. Možná tě zmátne moje nový jméno, který jsem s láskou převzala od muže, který přišel do mýho života po 21. narozeninách. Nebo se spíš vrátil…

Ale o tom jindy. Když jsem naposledy lepila známku na obálku s tvojí adresou, bylo mi něco kolem sedmi. Tehdá Ti musel při čtení mýho dopisu stékat po spánku čůrek potu. Z představy, jak všechny ty dárky uneseš… když měl jen náklaďák putovat do jedný z bytovek tam u Blaníka.

„Ahá, tahle to je,“ zamumlal sis teď zřejmě pod vousy.

A hrůzou ses oklepal.

Ale neboj, tohle už se nebude opakovat. Něco jsem si totiž za těch čtrnáct let uvědomila.

A sice, že dárky moje štěstí neovlivní.

Vždycky jsem si myslela, že až budu mít tohle nebo tamto, život tady na Zemi bude o něco veselejší. Že mi právě tyhle věci chybí ke štěstí.

To jsem se ale šeredně spletla.

Jinak bych necítila jedny z nejkrásnějších pocitů v životě na počátku letošního roku, kdy všechno, co jsem vlastnila, bylo jedno příruční zavazadlo.

Zjistila jsem, že víc věcí znamená víc strachu. Strachu, že se rozbijou nebo ztratí. Že některý možná šetří čas, ale jiný ho vyžadujou kvůli údržbě.

To nejdůležitější zjištění si ale nechávám nakonec. Nebudu Tě napínat:

Hodně dárků s sebou většinou nosí i mnoho odpadu. A spolu s tím mění idylický Vánoce v jednu z nejkrušnějších sezón pro matku přírodu.

A tak si letos dovolím být ve svých přáních skromná.

Naděl mi prosím dárek v podobě klidných Vánoc v kruhu rodiny. Svátky prosycený inspirativními rozmluvami, hřejivými historkami a prostý radosti z toho, že jsme zase jednou všichni spolu.

Je mi ale jasný, že tohle přání u tvých pomocníků (mých rodičů a blízkých) neprojde. Mám je prokouknutý a i kdybych se stavěla na zadní, „něco pod tím stromečkem prostě musí být“.

Však víš, nepohrdnu ničím.

Pokud ale stojíš o to mi udělat na Vánoce opravdovou radost, věnuj mi cokoliv, co se ohlíží na přírodu.

Pokud zatoužíš ze mě udělat štramandu, porozhlédni se po sekáčích. A neostýchej se! Věz, že zbrusu novou kabelkou od Louis Vuitton mi radost neuděláš. Ale pokladem z cizí skříně? Ta secondhandová vůně je hotový afrodiziakum!

Pokud bys namísto přebírání regálů radši usrkával z šálku s horkým punčem, buď mazanej. A vyraz do takovýho sekáče, co už předvybral za Tebe. Svou šošolku vědění nech odpočívat – stačí si pamatovat, že máš koukat po přírodních textiliích.

Pozoruješ mě už nějakej ten čas, a tak moc dobře víš, ty kluku jeden ušatá, že šperk se u mě rozhodně neztratí. Ovšem i tady jsem zmoudřela.

Bižuterie si u mě už neškrtne, ačkoliv na mě stále můžeš vídat pozůstatky staré, hýřivé doby. Za můj dosavadní život mi podrazila nohy tolikrát, že jsem se rozhodla ji ze svýho vesmíru vyexpedovat. Stříbro či chirurgická ocel mi vždycky byly loajálnější…

Ale prr. Ačkoliv budeš mít o mě po přečtení tohohle dopisu možná krapet lepší mínění, neplácej se přes kapsu! Nezapomínej – Vánoce jsou hlavně o vřelý atmosféře. (A dobrůtkách, samozřejmě.)

Možná ale při obchůzkách narazíš na dávnýho přítele Dědu Mráze, co si na starý kolena založil živnost v oblasti hodinářství. Dej s ním řeč a třeba Tě k dárku pro mě inspiruje – repasovaný hodinky od kamarádky byl jeden z nejkrásnějších dárků, co jsem kdy dostala!

Začínáš se při čtení nudit a prudit, protože na tyhle dlouhý litanie nemáš při tolika dopisech čas? Tak už to vezmu hopem.

Když kosmetiku, tak „nahou“ (bez obalu), přírodní, ideálně ve formě mýdla na tělo nebo vlasy.

Když elektroniku a podobně, dostaneš mě stativem. Abych mohla svý blogový příspěvky doplňovat autentickými (a hezkými) obrázky a bylo to nejen počteníčko, ale i pokoukáníčko!

Když bytový doplněk, tak ten vyrobený od srdce. Nádobí i kuchyňskýmu náčiní si ideálně vyhni – do našeho dvoupokojovýho příbytku se nevejde. Nepotrpím si ani na bezúčelný dekorace. Víš, co myslím – věci „na okrasu“. Nebo předměty, co nejsou k životu nutný. Namísto konvičky na kytky postačí rychlovarná. A z chlebníku se v naší domácnosti stane vlk samotář (pečivo zamrazujeme).

Jsem minimalista. Už dlouho ale prahnu, ach ano, po látkových kapesníčcích! Ty rozměrově menší, s nějakou hezkou výšivkou – pane jo, do těch by se troubilo!

Pokud se necháš svést roztomilostmi pro děti, nebudu ti to mít vůbec za zlé. V těch malinkých věcičkách se ukrývá kousek temnoty, co v nestřeženej okamžik atakuje mozek zákazníka a opustí ho až po zaplacení náklaďáku rozkošností.

Měj však na paměti, že ten človíček, co se brzy vyloupne do naší rodiny, má už teď dost oblečení na to, aby v pohodě vystřídal všechno poprděný. Snad dřevěná nebo přírodní látková hračka najde využití vždycky. Stejně jako knížka.

Točí se tvůj mozek jako čamrda? Zkroť ho a sáhni po poukazu. Na kulturní zážitek, knížku nebo koupi něčeho, co podpoří výrobek nebo firmu ohlížející se na životní prostředí. Pro co se ale vážně nadchnu, je lupen, co mě zavede na inspirativní přednášku či vzdělávací kurz.

Vouchery jsou mimochodem super v tom, že se obloukem vyhýbají plýtvání. I trapasům, který vznikaj darováním nevhodných dárků.

Usnul jsi vyčerpáním na pařezu a utekli Ti sobi? Ještě nemusíš tasit chabou výmluvu typu „dárek nebude, protože jsi zlobila“.

Zbývá jeden, který originalitou ani popularitou nevyniká, zato spolehlivě nenasere: peníze.

Obdarovaný je může vědomě investovat do něčeho, co skutečně potřebuje. A pokud nic nepotřebuje, vždycky se najdou tací, kteří ocení každou kačku. Navíc Ti odpadnou starosti se zvažováním ekologických dopadů.

Poznámka pod čarou: žádný stresy s balením. Úsměv na tváři mi vyčaruje pozornost v novinách, papírový tašce, textilním ubrousku i utěrce. Zamotej to, jak Ti to přijde pod ruku. Zvládnu to i bez tolik skloňovaný techniky furoshiki.

Pokud jsi dočetl až sem, jsi frája, Ježíšku.

Děkuju, že jsi mě vyslechl. Společně tak možná uděláme Vánoce hezčí. Skromnější.

Šetrnější.

Zážitkovější.

Zkrátka kouzelnější.

 

© Andrea Vránová

***

K sepsání dopisu Ježíškovi mě inspirovala Martina Sumbalová z blogu Reduca. Přečtěte si, o co si napsala ona!

A nezapomeňte na sebe a svá přání. Vytvořením dopisu se vyhnete jednak pitvoření u stromečku, jednak ulehčíte blízkým rozhodování, čím vás protentokrát obdarovat.

Budou štěstím bez sebe, tomu věřte.

A vy taky. Dostanete něco, co jste si skutečně přáli.

A s vědomím, že se letošní svátky obešly bez nákupu kravin, a tedy plýtvání, si ten vánoční punč vychutnáte ještě víc.

Tak šťastný a rozvážný!

One comment

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *