BALÍME TO!

© Andrea Vránová

Uznávám, titulek je poněkud zavádějící.

Vlastně dost zavádějící!

Nemá vyzývat k tomu, abyste rezignovali a na Vánoce se z jakéhokoliv důvodu vykašlali. A už vůbec ne aby to kdokoliv balil na tomhle světě! Protože dokud nezkusí všechny možnosti, nemůže říkat, že jinde bude líp. A že těch možností (nekonečno) je!

Ale o tom jindy.

Tenhle článek se bude věnovat tomu, jak zabalit vánoční dárky a nestydět se při sváteční procházce pozdravit matku přírodu.

***

Balicí papír je… počkejte si na to… PAPÍR. A ten je krásně recyklovatelný. Tak oč tu jde?

O hodně:

1. O barvu – při recyklaci některých balicích papírů se vytvoří toxický kal zatěžující přírodu. Pohlídejte si, zdali výrobce použil certifikované barvy, které neškodí zdraví.

2. O mašle – už na pohled nebo na dotek poznáte, že je na stuze něco „umělého“. Nebo spíš… všechno. Asi nejrozšířenější stuhy – taftové – jsou vyráběny převážně z polyesteru. V jiných můžeme najít příměsi jako polyamid, metaloplast nebo polypropylen. Omotejte balíčky přírodním lýkem, bavlněnou/jutovou stuhou či sisalovým/bavlněným provázkem. Navíc vypadají daleko líp než ty strakaté výplody fantazie. ,)

3. O papír samotný – deník The Independent loni ve svém článku prozradil skvělý tip na to, jak poznat, jestli lze balicí papír zrecyklovat: zmuchlejte ho. Drží kulička tvar? Dobrá volba. Nechce se poddat? Pak se bude příčit i recyklačním linkám.

To ale není jediný problém s vánočním papírem. Tohohle potížistu seženete většinou zakukleného v plastu. Dalším jeho prohřeškem je místo, odkud k nám doputoval. Vážně potřebujeme balit dárky do papíru z druhého konce světa? Zní to směšně, že.

A jeho vůbec nejhorší vlastností je, že toho, chudák, moc nevydrží.

Lněný pytlík z krámku Bezobalu a jeho sekundární využití. Dárek do něj hezky zapluje a obdarovaný ho pak může využít k nákupu pečiva, ovoce nebo zeleniny! © Andrea Vránová

Balicí papír se stává jednorázovým zbožím. Je to podobné, jako když si strčíte tvarohový šáteček do pytlíku, zaplatíte, za kasou ho zblajznete a pytlík vyhodíte. Jak dlouho sloužil svému účelu? Čtyřicet vteřin?

Jak uvedl britský server The Guardian, jen Britové ročně vyhodí tolik balicího papíru, že by omotal zeměkouli devětkrát.

Jenže takový vánoční balicí papír má svou funkci. Oddaluje překvapení, drží euforii pod pokličkou do poslední chvíle, aby s roztržením obalu mohla s kýženou kadencí explodovat. A co by to bylo za Vánoce bez puncu tajemna!

Proto nelobbuju za „nahého“ ježíška. Lobbuju za nadílku zahalenou v plášti, co se bez průtahů skamarádí s přírodou.

To jde třeba s kraftovým papírem.

Kdo by to byl řekl, že se hnědé archy uvelebí na stránkách nejslavnějších lifestylových blogů. Samy o sobě totiž vypadají jako nějaké „pracovní“ papíry, do kterých se například balí křehké věci při stěhování.

A hle – stačí je omotat červeno-bílým bavlněným provázkem, zasunout jehličnatou větvičku a „pokakaný“ arch se jako mávnutím kouzelného proutku změní ve sváteční záležitost!

Na mě kraftový papír už v papírnictví nezbyl. I tak se mi ale podařilo sehnat hezkou alternativu:

1)

© Andrea Vránová

Vypadá hodně retro, co?

A to je jeho největší přednost!

Ještě se totiž nestihl nakazit přeplácaností moderní doby.

Proč ho milovat?

 • nemá žádné lesklé, špatně recyklovatelné části
 • je tenčí, a lépe se tak rozloží v přírodě
 • nehalí jej žádná plastová fólie
 • nerecyklovatelné třpytky byste na něm hledali marně
 • díky nižší gramáži je tvárnější, takže při balení „měkkoušů“ nepotřebujete izolepu
 • a ještě jedna výhoda malé tloušťky: pokud se vám nepodařilo zabalit dárek napoprvé, nevadí – zmuchlané části totiž nejsou na tomto papíře skoro vidět!

Kde ho koupit?

Anžto ho mám co by kamenem dohodil, zamířila jsem do obyčejného sídlištního papírnictví v OD Regata na Ládví. Ale myslím, že ho seženete v řadě malých papírnictví.

Do čeho jsem ještě balila?

2) Na fotce jste mohli vidět papír, co připomíná zmiňovaný kraftový. Nemusela jsem pro něj chodit daleko – stačilo se pohrabat ve svých papírových taškách, mezi něž jsem od podzimu zakládala hnědé archy, ve kterých mi přišlo některé zboží pro mimi. Vida, jak se najednou šikly!

3) Svačinový sáček – ideální na bleskové zabalení drobných dárků. Nachystala jsem do nich i perníčky pro kolegy a širší rodinu. Jak to dopadlo? Jukni pro inspiraci.

4) A onen bílý šátek s rudými puntíky si nechávám na závěr. Absolutně nejlepší materiál na balení dárků je textilie, co už máte doma. Šátek se hodí obzvlášť pro balení těžkých dárků, které by mohly prorazit balicí papír.

© Andrea Vránová

Jak na to?

Vskutku jednoduše – posaďte dárek doprostřed šátku, udělejte ze dvou protilehlých rohů uzel a na něm ještě jeden z těch zbývajících. Já jsem ještě hrdlo omotala kouskem přírodního lýka, aby to bylo pestřejší. Dvě kila gumových medvídků ve skleněné dóze tak zmizely v elegantním balení doslova v mžiku!

Tahle balicí technika ušetří spoustu času i nervů všem, co pořizují dárky čtyřiadvacátého ráno. Nebo zkrátka… všem.

A co to barevné lýko?

Zbylo. Zbylo z doby, kdy jsem o zero waste věděla kulový. Nu, aspoň přišlo k užitku.

Nevypadá to moc chudě?

Ne. Minimalismus v oblasti designu frčí. Nestárne.

Přesto – pokud balíte do jednobarevných kraftových archů poprvé, můžete mít pocit, že vašemu balíčku chybí slavnostní kudrlinka.

To lze napravit rychle a jednoduše:

 • podsuňte pod lýkovou mašli větvičku jehličnanu nebo tuje
 • připevněte drátkem křížalu, sušený plátek pomeranče, šišku nebo celou skořici
 • zavěste ozdobu z přírodního materiálu…
 • … nebo perníček .)
 • připojte kartičku s osobním věnováním
 • přilepte na viditelné místo (rodinnou) fotografii, co budí hezké emoce
 • vystřihněte ze čtvrtky vánoční motivy a papír dozdobte
 • nebo ho prostě pomalujte!
Malý tip nakonec: pokud máte pro někoho tematickou sadu, vyrobte k ní kartičku s popisem, k čemu dárek slouží. Já jsem tu svojí vystřihla z krabice. © Andrea Vránová

0 comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *