33 BOŽÍCH (EKO) DÁRKŮ, CO DÁVAJÍ SMYSL

Žádné kecy v kleci, čas kvapí a Štědrý večer nepočká. Dala jsem dohromady 33 last-minute tipů na dárky. Jsou eko, stihnete je pořídit a mají smysl. Za tím si stojím! Tak pojďme na to, ať se Ježíšek stresem neježí.

1. Knížka

Čtyři dohody fyzicky nemám, a tak jsem jsem zvěčnila alespoň jejich pokračování. © Andrea Vránová

Jeden z nejlepších dárků. Proč? Obdarovanému přinese inspiraci, pobavení, odnese ho do (krásnějších) paralelních světů… A možná mu pomůže znovu objevit smysl života.

Pro ty, kteří s „duchařinou“ začínají, doporučuju tituly Muž, který chtěl být šťastný nebo Mnich, který prodal své ferrari. Pro pokročilejší „sebeobjevitele“ Čtyři dohody.

Pro milovnice seriálových Gilmorek autobiografii Lorelai, ehm, Lauren Graham. Najdete ji v knihkupectvích pod názvem Rychleji mluvit nedokážu.

Máte v okolí fanouška Hvězdných válek? Že se ptám, co. Podarujte ho čerstvou autobiografií jeho „otce “ George Lucase. V čase nové filmové premiéry si z ní cvrnkne do kalhot, tomu věřte. Myslím ten obdarovaný… Ne otec. Nemyslím ten váš… No, to je jedno.

Rada (doslova) nad všechno zlato: Pokud vám v porcelánovém praseti chrastí poslední drobáky, věnujte klenot ze svojí knihovny. Takový, co vámi pohnul. Připojte věnování s vysvětlením, proč jste vybrali zrovna tuhle knížku.

 

2. Ručně vyráběný šperk

Je mi pětadvacet a už jsem za sebou zanechala tolik bižu odpadu, kolik jen existuje nadávek. Co jsem se navztekala kvůli všem těm zčervenalým prstýnkům a odpadnutým kamínkům! O tom, kde skončily moje poctivě vydělané stovky, nemluvě…

Říká se, že ženu nepotěší nic jako parfém nebo šperk. To pořád platí. Pokud nebude muset zakrývat kropenatou šíji rolákem a drhnout pod proudem vody nazelenalé prsty…

Kupte své drahé polovičce šperk z chirurgické oceli, zlata nebo stříbra. A bude kolem vás tančit. Inspiraci hledejte v Zahradě na niti nebo na e-shopu Mooyyy.

 

3. Klenot ze second handu

Ne, fakt to není sockatý dárek. Tedy pokud budete vybírat v „luxusnějších sekáčích“.

Toto sousloví není oxymóron, jak dokazují sekáče typu Crashily, Win Win love, 1981, Ujetá číča nebo Mint. Tyhle krámky svoje zboží pečlivě třídí, než ho vystaví na stojanech.

V řadě z nich navíc seženete i supr doplňky. Jako tenhle dřevěný louskáček… co vypadá jako vojáček!

Sázka na jistotu? Šála, rukavice nebo čepice. Takhle v zimě precizně načasovaný dárek.

 

4. Kožené rukavice

Vydrží, nezruinují a s jejich navlečením atakuje nositel nejvyšší hodnoty na sexymetru. Jen pozor, ať jimi neobdarujete vegana.

 

5. Fotka/plakát na zeď

Made in FotoŠkoda. Díky, švestra! © Andrea Vránová

Ve FotoŠkoda pořád jedou! Stále tak máte šanci pořídit originální dárek s přidanou hodnotou.

Prarodičům koláž s rodinnými fotkami. Rodičům sourozenecký portrét. A svému klukovi nebo kámošce hudebního/filmového idola v nadživotní velikosti.

Ve standardních rozměrech tu seženete i rám. Srolovaný jako plakát ale váš obraz také jistě obstojí.

 

6. Vstupenka na inspirativní přednášku

Škoda, že TedxPrague teď nemá v plánu žádnou akci. Na těchto přednáškách nachytáte tolik životní inspirace, že vydržíte aspoň týden neprokrastinovat.

A tak mě napadá alespoň Duše K. To jsou večery s Jaroslavem Duškem v Divadle Kampa, kam si zve více či méně alternativní hosty (no, spíš více, haha). Většinou jsou z oblasti alternativní/celostní medicíny, stravování či psychologie.

A na 99 % budete z tohoto sedánku odcházet přesvědčeni, že je na tomhle světě možné všechno. Vstát z vozíku, ačkoliv vám říkali, že už nikdy chodit nebudete. Dostat se z rakoviny. Nebo si nečistit zuby a mít je zdravější než strejda, co užívá Elmex.

 

7. Poukaz na jógu

Jóga je trendy. A to je dobře. Nejen pro ty, co ji praktikují, ale i pro vás. Máte totiž přímo před nosem smysluplný dárek pro vašeho blízkého. Kromě poukazu na pár lekcí jistě potěší i jógamatka, sexy legíny nebo sportovní podprda. Co nosí jogíni, jsem se neopovažovala zjišťovat…

 

8. Barevné ponožky

Když chcete podarovat hipstra a nechcete minout (protože víte, jak dokážou být kritičtí).

I tady ale bystřete zrak. Fusky od Happy Socks nakupujou všichni. Takže pro hipstra tabu. Ty od značky Dedoles? Nad nimi si obdarovaný potěšeně promne knír! Ani v páru totiž ponožky nejsou stejné.

Těm, co už v barevných ponožkách umí chodit, věnujte předplatné. Ano, předplatné ponožek! U Pánů z Ponožkovic je možné všechno.

 

9. Dřevěný motýlek

Tenhle doplněk pro pány i dámy (!) způsobuje arytmii na první pohled. A je kompostovatelný!

 

10. Přírodní parfém

Výtažek přírody rozetřený na záhybu těla? Božské splynutí.

Přírodní vůně dokonale sroste s jeho nositelem, který je rovněž organického původu, a může se tak metamorfovat do čisté esence fialek. Nebo ylang ylang…

Přírodní parfém nedráždí kůži, bývá veganský a nezatěžuje přírodu. Přesně takový najdete třeba u „poctivé brunetky Báry“ na HNST.LY.

 

11. Rozkošný přírodní textil pro miminka

Do produktů Martiny Mikytové aka Mmmoje.cz jsem se instantně zamilovala. Její ilustrace na textilu pro miminka vypráví příběhy. Už od pohledu. Když si ale pak přečtete ty, které k nim vymyslela sama autorka, nemáte šanci se vyvléct.

Jste lapeni…

… do příběhu Srnčího krále Ethiena, co potkal mořskou pannu Lotu, průvodkyni mořskou hlubinou…

… do příběhu party dětí, co umí číst myšlenky a milují Sigur Rós…

Nemáte šanci se vyvléct z jejího e-shopu bez uskutečněné transakce.

 

12. Barevné nádobí z bambusu, kameniny, porcelánu…

Sterilní bílé nádobí je pasé. Foodblogerky dnes prezentují své jedlé výtvory na podkladech, co neskrývají svou texturu ani přirozený odstín. A někdy i drobné (ne)dokonalosti. Právě ty prozrazují rukodělný původ. A naznačují, že se za nimi schovává velký (lidský) příběh.

Nádobí, co budí emoce, pořídíte na e-shopech jako NILA, Vemzu nebo Kitchenette.

 

13. Dřevěné hračky

Hugo chodí bos. A vy budete taky, až se s tímhle „přírodním typem“ seznámíte.

Aby bylo jasno: „Hugo chodí bos“ je tuzemská značka hraček. A ona narážka na „přírodní lidi“ (jak se někdy pejorativně označují ti, co chodí naboso) odkazuje na materiál, ze kterého se tyhle hračky převážně kutí. Ano, je přírodní, jak jen dřevo může být!

Tvořivé ženské trio oprašuje české hrací klasiky jako kominík na žebříku, ježek v kleci nebo datel na tyčce. V jejich (nejen) dřevěném sortimentu ale naleznete všemožné zboží pro děti různých věků. Od kousátek a kufříků po stolní hokej nebo pexeso. To vše za hezké ceny.

 

14. Přírodní kosmetika

Maminka nedá dopustit na Indulonu, zato sestra by si neumyla vlasy ničím jiným než kostkou přírodního mýdla.

Ne u každého příroda vítězí nad chemií. A ne každého přírodní produkt potěší, zvlášť pokud je konzerva a desítky let nezměnil značku.

Eko maniačku ale rostlinným mýdlem zaručeně potěšíte. Přihoďte pikslu kokosového oleje a bambuckého másla, voňavý esenciální olej a deo krystal a stanete se jejím nejoblíbenějším Ježíškem.

Bohatou nadílku rychle namixujete v obchodech/e-shopech jako Bezobalu, BIOO.cz, Econea, GreenStore.cz, Blueberry Hill, HNST.LY, Nebaleno, Kosmetika hrou nebo Lush.

 

15. Kurz

Co váš blízký miluje? Čím posedlý? Co mu pomůže dosáhnout jeho snů, cílů? Najdete-li odpověď, máte 99,9% naději, že nejen stihnete koupit dárek, ale ještě jím blízkého odrovnáte. V tom dobrém slova smyslu.

Slušnou nabídku kurzů najdete třeba na doméně Naučmese.cz.

Naučíte se. Mluvit na veřejnosti, upéct chleba z kvásku nebo pracovat tak, abyste mohli současně cestovat po světě.

 

16. „Krejzy“ kravata, zástěra nebo chňapka z Crashily

Věnujte své partnerce tuhle zástěru a bude napečíno každý druhý den! © Andrea Vránová

Jasně, hadry ze sekáče už tu byly. Tyhle konkrétní jsou ale natolik spešl, že o nich musíte vědět. V Crashily pořídíte ježíška pro extravagantního blízkého.

 

17. Puzzle

Moje „guilty pleasure“ a odvěké vánoční přání.

Už dlouho se toužím vrátit do toho časoprostoru, který neexistuje, protože jste absolutně pohlcení do kompletování 1000 a 1 puzzlu.

Je vám fuk, že tomu obětujete hodiny.

Je vám šumák, že nevytváříte hodnoty a nenakrmíte tím rodinu.

Prostě jen sázíte jednu kostičku vedle druhé. V absolutním zápalu a pokušení…

Ale jo, i „pitomé“ puzzle mohou mít nesmírnou cenu. Člověk si u nich odpočine. Vypne. Znovu ucítí ty rozbouřené živly uvnitř sebe, které naposledy zakusil jako dítě v akvaparku. Prostě flow, zapálení.

Tenhle ozdravný stav je u lidí stále vzácnější. Pomozte jim ho znovu zažít!

 

18. Něco k snědku

Zjistěte, co má blízký rád, a nakupte toho kilo. Ale! Pouze pod podmínkou, že je to trvanlivé. Plýtvání jídlem je metlou lidstva a rozhodně k němu nechcete přispívat.

V obchodě Bears and Friends seženete gumové a želatinové bonbóny ve velkých baleních. Ba ve formě pizzy!

V Bezobalu si zase do vlastní nádoby můžete nasypat tolik oříšků, kolik jen vaše punčocha unese.

Ujíždí váš známý na italské kuchyni? Obdarujte ho XXL, nebo radši XXXL lahví s olivovým olejem.

 

19. Malovaný obraz. Zn.: Vlastní rukou

Pokud jste nikdy nedrželi štětec v ruce a umění je vám blízké jako profesorka matematiky, na tuhle možnost okamžitě zapomeňte. Mohlo by to skončit katastrofou.

Ovšem pochválil-li někdy někdo (uf, na tom by si člověk jazyk vylámal!) váš malovaný výtvor, nezdráhejte se. A probuďte v sobě toho spícího kreativce.

Moje sestra nedávno přemalovala na plátno obal vinylu. Celá rodina nad jejím výtvorem užasla se slovy, zdali se neminula oborem. Nikdo z nás netušil, že v ní dřímá výtvarnický talent.

 

20. Poukaz do oblíbeného obchodu

Nic originálního, ale obdarovaný vás za něj bude milovat. Nebude se muset u stromečku pitvořit. A obohatí svůj šatník, spižírnu či hudební sbírku o další drahocenný kousek.

PS: Dostat poukaz do jakéhokoliv z těchto obchodů, cvrnknu si do sukně radostí!

 

21. Nerezová/skleněná lahev nebo termoska

No není to fešák? © Andrea Vránová

Zbavte svého blízkého té šeredné pomačkané a zašlé plastové lahve! Věnujte mu nádobu na vodu nebo čaj, co mu vydrží. A podtrhne jeho styl.

Řada nerezových i skleněných lahví vyniká natolik božím designem, že si vysloužily pověst módního doplňku. Dokreslují outfit – a tak musí být vidět! K tomuto účelu skvěle poslouží síťovka na lahve od blogerky Anie Songe.

 

22. Bambusový kartáček

Investice do zubního kartáčku NIKDY nepřijde vniveč. Nebo snad znáte někoho, kdo si nečistí chrup?

Momentálně letí ty bambusové. A když je věnujete i s nádherným skleněným pouzdrem, uděláte podobný dojem jako s prověřeným vánočním evergreenem – luxusní propiskou v ještě luxusnějším pouzdře.

 

23. Video zachycující společné chvíle

Byli jste letos s partnerem, rodinou či přáteli v zahraničí a máte spoustu video materiálu? Sestříhejte ho v krátký film. A zavzpomínejte společně na ty bezstarostné časy! Tahle pozornost zahřeje u srdce.

 

24. Vermikompostér

Pokud máte ve svém okolí někoho, kdo si nedávno koupil nerezovou lahev, bambusový kartáček a spoustu látkových sáčků, vězte, že jedním z jeho dalších kroků bude koupě vermikompostéru. Pravděpodobně se totiž vydal na bezodpadovou pouť.

Vermikompostér je dvou- i vícepatrová nádoba, v níž si vegetí žížalky a požírají organické zbytky z vaření. Tento kompostér je ušitý na míru bytům, kde bývá kompostování jinak obtížné.

Nejlepšímu designu stále vévodí ten od značky Urbalive. Koupíte ho třeba na e-shopu Kokozy. A najdete ho tu spolu s návodem, jak s žížalami fungovat v poklidné symbióze.

 

25. (Terárium na) kaktus

Kaktusy nikdy nevyjdou z módy. Ba naopak – už několikátým rokem se drží na výsluní nejen u mileniálů. Pokud máte pár korun nazbyt, darujte ho i s „přístřeškem“. I když to je poněkud nedůstojné označení pro uhrančivá vícestěnná terária Zahrady na niti.

 

26. Kokedama

Milovníky rostlin potěší i kokedama. Koke… co? Název odkazuje na japonský způsob pěstování rostlin. Propadnete mu na první pohled – rostliny vypadají, že se vznášejí v prostoru.

 

27. Látková taška s oblíbencem

V provozovnách Copy General, XCOPY a snad i ve FotoŠkoda vám na látkovou tašku natisknou cokoliv. Třeba hlavu Ovara Zemana nebo Bowieův signifikantní blesk. Tenhle nápad spojuje praktičnost s designem, a je tak univerzálním dárkem.

 

28. Stativ

Kdo nemá ve svém okolí někoho, kdo si fotí úplně, ale úplně všechno? Nehlaste se všichni.

Nejen na Instagramu probíhá nekonečná bitva o tu nejvíc dechberoucí fotku. A zvítězit chce přece každý! Tak mu to usnadněte. A darujte stativ.

 

29. Repasovaná elektronika či hodinky

To jsou ony. © Andrea Vránová

ve svém dopisu Ježíškovi jsem vychvalovala do nebes repasované hodinky, co jsem dostala od kamarádky. A pořád si stojím za tím, že to byl jeden z nejkrásnějších dárků, co jsem kdy dostala. Nejenže vypadají jako nové, ale nosí v sobě kousky jiných duší – předchozích majitelů i tvůrce samotného.

Také v bazarech s elektronikou objevíte hotové poklady za zlomek ceny.

 

30. Poukaz na obroučky

Brýlouni zůstávají ve většině případů brýlouny do konce života. Rádi si tak svůj pohled na svět tu a tam zpestří.

 

31. Vstupenky do divadla, na koncert nebo fesťák

Právě teď pořídíte vstupenky na letní hudební festivaly za nejlepší ceny!

S divadlem to bude horší – jen málo z těch známějších mívá problém s obsazením her.

Přesto – neztrácejte naději! Já ještě dneska ulovila dvě vstupenky na únorové představení ve Studiu Dva. Do čtvrté řady!

Spousta lidí si dělá v předstihu hned několik rezervací, aby měli jistotu vánočního dárku. V posledním týdnu před Štědrým dnem se pak obvykle rozhodnou pro jedno představení. Ostatní rezervace se vyruší. A to je vaše chvíle!

 

32. Desková hra

Nesmrtelný dárek. Protože kdo si hraje, blahem taje. Při hraní deskových her se probouzí nostalgie, co nás vrací zpátky do dětských, rozverných let. Do doby, která v nás probouzí samé krásné emoce.

Pokud deskovku, volím si tebe, dřevěná!

 

33. Alkohol

Nikdy neurazí, že? Ale teď vážně. Máte-li tušení, že má váš blízký s alkoholem problémy, od tohoto dárku upusťte.

Pokud je to naopak gurmet a na jazyku polechtá ne víc než pár doušků (takzvaně pro chuť), lahev dobrého alkoholu ho potěší.

Kvalitní víno nebo whisky mají dva nesporné klady – seženete je výhradně ve skle a obvykle se vypijou do dna. Žádné plýtvání, plnohodnotná recyklace.

A jeden spokojený Ježíšek k tomu.

***

A na závěr malá hádanka:

Víte, jak se pozná skutečně nádherný dárek?

Že po něm (v přírodě) nezůstanou ani stopy.

***

A co letos naježíte svým blízkým pod stromek vy? Inspirujte mě v komentářích! ,)

2 comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *