GREENPEACE A JEHO ANTIPLASTOVÁ REKLAMA NA COCA-COLU

„Co se ti vybaví, když se řeknou Vánoce?“

„No přece pohádky, cukroví a taková zvláštní lehká nervozita. Leháro, ryba a vinný klobásy. A Coca-Cola s plátkem citrónu, ta nemůže chybět!“

Tak by odpověděla malá Andrejka, kdybyste se jí zeptali.

 

© Andrea Vránová

Sladká limonáda patřila v naší rodině ke slavnostním nápojům. A když ji mamka vylovila zespoda špajzu, všem přítomným dětem jako by vyprskl ohňostroj v očích.

„Páni, Coca-Cola, to bude kalba!“ Už jako malá jsem věděla, že je v tý lahvi něco magickýho, něco, co děti nesmí. No jasně, kofein. Tehdy jsem si myslela, že kofein opíjí, takže jsem se s přibývajícím počtem vypitých sklenic začala víc a víc hihňat. Tady někde vznikla sestřina oblíbená historka, že se opiju i po kole.

To jsem trochu odbočila. Kromě statusu „zakázanýho ovoce“ na přitažlivosti nápoje určitě zapracovala i marketingová kampaň. „Bez Coca-Coly to nejsou ty pravý Vánoce“, jako by nám vzkazoval kamion z reklamy, protože se všechna vánoční světla rozsvítila teprve ve chvíli, kdy projížděl kolem.

Tvůrci reklamy brilantně zaútočili na emoce a proměnili osvětlený náklaďák ve zlatý hřeb Vánoc. A stejnou taktiku použila v roce 2017 i organizace Greenpeace.

Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá, a tak remake vánoční reklamy na Coca-Colu postavila rovněž na tom, co funguje nejlíp – na emocích.

Opět v ní projíždí kamion a rozsvěcuje výzdobu. Jízdu prokládají záběry na usměvavý lidičky s kolou v ruce, protože Coca-Cola je přece zárukou dobré zábavy. Pak to ale začne celý připomínat Burtonovu pohádku…

 

Zvědavý kluk schází v pyžamu po schodech do kuchyně a v lednici má zřejmě objevit regál nacpaný Coca-Colou. Místo toho vidí nějaký zbytky v miskách a zmuchlaný plastový lahve, co už od pohledu zapáchaj. Odněkud z krbu pak vypadne plastový haraburdí a děti s radostí plácaj sněhuláka div ne z flašek odhozených na zem. Všudypřítomné veselí ale opadne, když okolo prosviští kamion…

To totiž není ten, co přijíždí do města „nadělovat radost zdarma“. Ale co parkuje na břehu oceánu, aby do něj vyklopil kamión vypitých flašek Coca-Coly. Sám vousatý Santa to má na salámu – lokne si z lahve a ležérně ji poloprázdnou hodí přes rameno…

Pojďme si teď všichni přehrát ten moment ve zpomaleném záběru:

Objemná korba se pomalinku zvedá…

… stovky plastových lahví, hezky jedna po druhé, s plesknutím dopadají na hladinu moře…

… skončí to v momentě, kdy se celý kamion vyprázdní do vody…

… ve který za pár okamžiků možná budeme plavat.

Taková dovolenková idylka, že?

A to jsem ještě nezmínila, že se takový náklaďák plastu vyprázdní do oceánu každou minutu.

Tuhle informaci nabízí Greenpeace v samotném závěru parodie. Podle organizace vyprodukuje společnost Coca-Cola každoročně 110 miliard plastových lahví.

Všem je asi jasný, že se plastový lahve ve vodě nerozpustí. Bude štěstí, když se alespoň částečně rozloží. Za stovky let.

Za stovky let, během nichž se do světových vod dostane víc jak 53 milionů náklaďáků plastu (alespoň mi to spočítala kalkulačka).

Ovšem jen tehdy, pokud dovolíme výrobci nápojů držet světový monopol. Pokud podlehneme jeho krysaří písni a půjdeme bezmyšlenkovitě ve stopách pneumatik onoho„kouzelnýho“ kamionu.

Koneckonců Vánoce jsou o něčem víc než o blbý limonádě, no ne? ,)

0 comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *