JAK SE NA BALI OPÍT TAK, ABYSTE V NEMOCNICI NECHALI 15K

V poslední době se vlivem Adama a jeho inspirativního dědy zajímám o alternativní (přírodní) způsoby léčby běžných nemocí a snažím se do sebe nervat pilulky, pokud vyloženě neumírám. Stejně tak odmítám návštěvy doktorů. V Asii se mi podařilo vyléčit bez jejich asistence angínu, což byl jeden z mých prvních pokusů o sebeléčení.

Přes to všechno mi dodává pocit jistoty skutečnost, že se v rozumné vzdálenosti nachází nemocnice. Však víte, kdyby něco. Přece jen jsem vyrostla v prostředí, kde se při objevení byť sebemenší nemoci vykreslila v mamčině tváři smrtka a kde se lékař považoval za nenahraditelnou autoritu.

V akutních případech člověk dostane okamžitou péči a (někde) jako bonus slova útěchy v českém jazyce.

Co je ale nejdůležitější, že ho to díky zdravotnímu pojištění nestojí (skoro) nic.

 

image

 

Tuhle zdánlivou samozřejmost a jisté privilegium jsem si uvědomila po nočním zásahu záchranky ve vedlejším pokoji na hostelu na Bali.

Dvacetiletá Norka se ve čtyři ráno na dlaždičkách před vchodem svíjela s výrazem, že každou chvíli omdlí. Útržkovitě z ní vyšlo, že během hodiny asi desetkrát zvracela a desetkrát měla průjem.

Mimochodem, ta záchranka jsem byla já s Adamem.

Ve čtyři ráno, když byla všude ještě tma a na hostelu nebyl nikdo kromě nás dvou (recepční na noc někam odjížděl), na nás zaklepala, div že neproboxovala dveře jako Uma Thurman rakev. Prý jestli bychom jí nezavolali záchranku.

Než jsme se vzpamatovali a nahodili něco na sebe, už ležela na dlaždičkách před vchodem zpocená a bílá jako křída. Celá se třásla. Bohužel jsme neměli uložené číslo na balijskou záchranku a po zadání do Googlu vypadlo hned několik čísel, z nichž žádné po zavolání nereagovalo.

 

image

 

Nenapadlo mě tedy nic jiného, než nasednout na motorku a jet asi do kilometr vzdálené pohotovosti, které jsem si všimla už dřív (takové ty záchytné body, když někam přijedete poprvé). Tam jsem se setkala s dovozcem hotových jídel do hostelu, kterému jsme se jako jedinému chudákovi dovolali.

„Záchranku nemáme,“ říká nám klidným hlasem pracovník pohotovosti, snad zdravotní bratr.

Nezbylo nám tedy nic jiného, než stopnout taxi a dovézt Norku do střediska po svých.

V tuhle chvíli jsme se stali opatrovníky a donátory neznámé dívenky. Bylo nám jí líto. Stihla ze sebe ještě vysoukat, že byla v baru u pláže a někdo jí zřejmě hodil něco do pití. Nesmáli jsme se – neslyšeli jsem o takových praktikách v Asii poprvé.

Na pohotovosti si poležela hodinu. Dali jí infuzi, jenže to nestačilo. Poslali tu mrtvolku do velké, asi hodinu vzdálené nemocnice v Kutě. Taxíkem, s účtem na zhruba 4 000 korun.

Protože ale byla dost mimo, rozhodli jsme se udělat dobrý skutek. Zaplatili jsme za ní a ještě jí do nemocnice po čtyřech hodinách spánku doprovodili. Jak se později ukázalo, pro tenhle dobrý skutek jsme se rozhodli v pravý čas.

 

 

V nemocnici Solveig vzali krev a rozhodli se, že si jí tam nechaj den na pozorování. Protože jsme chtěli mít jistotu, že je ve správných rukou a ví, co kde podepisuje, počkali jsme s ní v ordinaci.

Nevím, jakou máte představu o balijských nemocnicích. Tahle byla na úrovni, kterou se v Praze obvykle marně snažím dohledat.

V ordinaci se vystřídala sestra, lékařka a „účetní“. Ještě než Solveig odjela za dozoru sestry na vozíku na pokoj, chtě nechtě jsme si vyslechli náklady na léčení. Za odběr krve a několikahodinové poležení po ní chtěli dalších asi 9 000 korun.

Bylo nám trochu podezřelý, když se ani další den nevrátila. Výčitky jsme neměli, dala jsem jí do batohu kontakt na mě, kdyby něco potřebovala.

Nakonec dorazila za dva dny. S pointou jak se patří.

Na baru jí nikdo nehodil nic do pití. To se jen naložila do lihu s partou Rusů. V severských zemích je prý extrémně drahý alkohol. Vzhledem k tomu, že na Bali byl relativně levný i pro nás, dva (pod)průměrně vydělávající Čechy, Norka se zřejmě s rozzářenýma očima vrhala střemhlav pod hladinu nejtvrdších moků.

Jo a v nemocnici nakonec nechala patnáctku.

Řekla bych, že se holce ta balijská alkoholová senzace nakonec ekonomicky moc nevyplatila.

One comment

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *