POZOR, PRŠÍ PLAST!

Waste-free, eko, veg(e) – pokud přísaháte alespoň na jedno z těchto náboženství, vyberte si pro vaše techtle mechtle radši jinou destinaci než Thajsko.

Tahle země je mimo sošné útesy a pad thai i zemí volně pobíhajících odpadků. Bohužel. Není těžké tu narazit na haldy pytlů, mnohdy roztržených, na exponovaných místech. Že by tahle země ještě nepoznala vynález popelnice? Tuhle otázku si tu pokládám často.

A možná i místní, kteří místo pro odpadky vybírají jednoduše – stačí najít strom a pytel elegantně opřít.

V Bangkoku jsme bydleli měsíc na rozšířeném okraji historického hlavního města. Vyznačuje se nespočtem slepých uliček, vybíhajících kolmo z hlavní, takže z ptačího pohledu připomínají rybí kost.

Tyto kraťoučké ulice okupují výhradně místní. Žádná obchodní centra v dohlednu, žádné atrakce, které by vynikaly na Instagramu nebo Twitteru. Takže pochopitelně ani žádní turisté.

Zprvu jsem měla pocit, že se s  hromady odpadků potýkají jen chudší oblasti jako tahle. Protože nemusí dělat dobrý dojem na turisty, generující zemi peníze. Pytle se ale vršily i v pulsujícím centru města.

Krabi Town na jihu země se zdálo v tomto ohledu o něco důslednější. Ale to mě moc nepřekvapilo. Městečko hemžící se podbízivými nápisy jako „I love Krabi“ působí, že vyrostlo pro potřeby zahraničních návštěvníků. Ale o tom jindy.

Abych Bangkoku nekřivdila, na turisticky nejatraktivnějších místech a v parcích šlo na popelnice a plastové koše narazit. A někde si zdejší lid vypomáhal otevřenými bambusovými koši. Proč ne! I kdyby se celý Bangkok uchýlil jen k jejich používání, rozkvetl by do krásy.

Když jsem u těch odpadků… Plast. Je VŠUDE.

Některé sladkosti (sušenky typu čoko piškoty nebo želé bonbóny) tu balí do plastových obalů. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby neopatřili obalem i každý kus.

V 7-Eleven (thajské obdobě Žabky) si koupíte krabici ochuceného mléka se šroubovacím uzávěrem. Na to jedno mléko dostanete igelitovou tašku. K TOMU ZDARMA dvě brčka… zabalená v plastu. To vše obratné prodavačky udělají tak rychle, než stihnete zaprotestovat.

image

Brčka přihazují i k plastové lahvi s vodou. Aby se dobře nesla, dají vám na ni igelitku. „Kchop-kchun-kááá!“

Vodě v plastu se tu žel člověk nevyhne. Kohoutková voda se tu nedoporučuje pít kvůli obsaženým mikrobům. A „průvanu“ na záchodě, který po konzumaci pravděpodobně následuje.

Možností jsou samozřejmě vícelitrové kanystry nebo si vodu převařovat. Ne v každém levném hostelu ale máte k dispozici rychlovarnou konvici. A pít horkou vodu se člověku v pětatřiceti stupních stejně nechce.

Varianta s kanistrem se tak zdá nejlepší. To se ale musíte spolehnout na ledničku. Bez ní může tři dny stará voda prohnat podobně jako kohoutková. Odzkoušeno za vás. ✔

Plast frčí také na tržnicích. Takeaway jídlo zabalené v papíru jsme během měsíce a půl v Bangkoku, na Krabi a Koh Lantě dostali jen jednou.

Kdo četl příspěvek o bangkockých dobrotách, vzpomene si na vyzdvihované špízy. Thajsko miluje všechno na špejli – grilované knedlíčky, masíčko, chipsy, klobásky… A vy si to zamilujete taky. Pokud se s plastem kamarádíte. Špízy vám předají rovnou ve dvou plastových sáčcích.

Podobnou plastovou obsesí trpí stánkaři prodávající ledovou kávu. Uzavíratelné plastové kelímky a brčko jsou samozřejmostí. Jako kdybyste nápoj určený k rychlé spotřebě nemohli držet v ruce, vyfasujete igelitku nebo plastové ouško.

Pamatujete na pasáž o špízech? Thajsko je podle všeho masovou velmocí. A místem, kde vegani musí trpět.

image

Zaprvé se tu všechno smaží, takže tu nemají jistotu, jaký tuk kuchař použil. Zadruhé, pokrmy jako bezmasé pad thai nebo smažená rýže ve skutečnosti nemusí mít nic společného s vegetariánskou nebo veganskou stravou. Thajci pokrmy s oblibou dochucují rybí a ústřicovou omáčkou.

O oblíbenosti vajec nemluvě. Nabízí se ještě hojně dostupné polévky. Přesněji masové vývary…

Co zbývá? Smoothie, saláty a nejrůznější rýžové nebo nudlové směsi. Do jejich složení lze ale těžko vidět. Samozřejmě se můžete zeptat obsluhy. Tedy – můžete to zkusit. V nejhorším se vám dostane širokého úsměvu a přikyvování, ať už se zeptáte na cokoliv.

Podotýkám, že vše uvedené výše se týká stánků a tržnic, ne restaurací. Věřím, že minimálně v Bangkoku nebude těžké narazit na vegetariánské nebo veganské podniky.

A mimochodem – pokud o veganství nebo vegetariánství uvažujete, může být návštěva Thajska rozhodujícím kopancem do řitě. Zavítejte třeba na trh Khlong Toei v Bangkoku. Nejenže tam seženete super levné ovoce, ale uvidíte i nekonečné řady stolů prohýbající se pod masem. Masem škvařícím se na sluníčku, co se čerstvé jaktěživ nemůže prodat.

Ještě než do koupě půjdete, můžete si kondici zboží prohlédnout před zpracováním. Slepice se tam mačkají v klecích přímo pod stoly. Tohle kuřecí se cestou na pult nezkazí…

2 comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *