ZEMĚ ZALITÁ KONDENZOVANÝM MLÉKEM

Tahle kapitola musela nutně přijít. Bangkok je mekkou pro všechny gurmány i gurmety. Hantýrku stranou – najíte se tady levně a luxusně.

Pokud tohle čtete a vaše peněženka se dlouho pořádně nenažrala (nebo jen prostě žijete v Česku), připravte se. Bude to bolet:

—– —– —–  —–  —–  —–  —–  —–  —–  —–  —–  —–  —–  —–  —–

✓ Pytel smažených kuřecích křidýlek v těstíčku (cca 400 g): >>>50 THB = 36 CZK<<<

✓  Smažené koblížky (5 ks): >>>10 THB = 7 CZK<<<

✓  Ledová káva s třemi dávkami kondenzovaného mléka (0,5 l): >>>17 THB = 12 CZK<<<

✓ Půllitrovka koly: >>>12 THB = 8 CZK<<<

✓ Mango: >>>15 THB = 11 CZK<<<

✓ Ananas: 25 THB = 18 CZK<<<

✓ Čerstvě rozmixované smoothie (0,5 l): >>>40 THB = 30 CZK<<<

✓ Pad thai s kuřetem/krevetami: >>>40 THB = 30 CZK<<<

✓ Zelené karí: >>>40 THB = 30 CZK<<<

 Kokosová zmrzlina s čokoládových toppingempraženými arašídyželé sladkou kukuřicí (3 kopečky): >>>50 THB = 36 CZK<<<

✓ Sushi (1ks): >>>5 THB = 4 CZK<<<

—– —– —–  —–  —–  —–  —–  —–  —–  —–  —–  —–  —–  —–  —–

Jo, tenhle seznam je přiznáním naší peněženky.

A ano, všemi uvedenými dobrůtkami se můžete klidně ládovat tak dlouho, dokud vám neprasknou jedny z těch větracích kalhot, co vypadají, že do nich majitel zachytil osm porcí pad thai. (Chodí tu v nich každý druhý turista. Zřejmě podtrhují dovolenkový mód.)

 

image

 

To vše i s měsíčním příjmem 13 000 CZK.

Pro takové ceny ale budete muset zklamat rodiče, co vám dlouhá léta vštěpovali zásady hygieny. Levno je totiž jen u pouličních stánkařů a na tržnicích.

Stánkaři obvykle parkují se svým dvoukolovým byznysem u hlavní silnice.

Na tržnici kličkují na stolech s ovocem a zeleninou kočky. Občas si některou z nich spletete s exotickým ovocem, neboť si udělá si pohodlí v koši mezi papájou a durianem.

Nebo „naše“ tržnice u zastávky Saphan Taksin. Jde o polootevřenou jídelnu s asi 15 stánky. Celková nabídka přesahuje 200 jídel a skvěle se tu najíte za 30 až 80 bahtů! Jen vám občas nad hlavou zašustí ptačí křídla.

Ale nedej bože, aby se vám zastesklo po evropských neřestech. Ty se tu pěkně prodraží. Kinder Bueno za 30 THB (22 CZK) v puse zhořkne, lahev Heinekena za 60 THB (44 CZK) už vydá za sváteční pivo. Na čokoládu rovnou zapomeňte – Toblerone (o velikosti tyčinky) vyjde na 28 THB (20 CZK). A fastfoody? Ty vyjdou tak nějak nastejno.

Takže – najíst se tu můžete levně a dobře. Nebo taky dobře a draze. Rozdíl v kvalitě je ale často nepatrný.

Hned po příjezdu jsme byli nedočkaví a toužili ochutnat něco lokálního, smaženého a pěkně křupavého. Protože jsme ale neměli prozkoumané okolí, zapadli jsme do restaurace. Což byla začátečnická chyba.

Základní pravidlo chudého cestovatele totiž zní: nejez v Bangkoku tam, kde musíš nejprve vzít za kliku.

 

image

 

Ve zmíněné restauraci jsem dostala pět smažených kuřecích závitků za 180 THB. Tutéž kvalitu jsem dostala u paní, co je smažila na tržišti. Cena? 30 THB.

Prostě jezte na ulici. Nejenže si vyberete z nekonečné nabídky grilovaných masových špízů na triliardu způsobů, křupavých chipsů, párečků, nudlí, vývarů, ryb, palačinek, koblížků i mořských plodů, ale jako bonus dostanete ve většině případů široký úsměv od bezzubé paní za pultem. 

A nebojte se postupně testovat zeleninové oblohy i nápoje s ledem. Durchfall mě chytl jen jednou, a to z kompletně syrového salátu, druhého jídla v Asii.

Po měsíci v Bangkoku je můj trávicí systém precizně propláchnutý ledovou kávou se „salkem“ (kterým tu polévají snad úplně všechno). A je mi… slastně.

2 comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *