CO JSEM ZAČ

© Rusty Shepherd

>> https://sp-a-ce.com/ <<

>> https://www.instagram.com/space_andrea/ <<

>> https://www.facebook.com/spaceandrea/ <<

>> spaceblog1@gmail.com <<

***

Krví vesničanka, bydlištěm obyvatelka hlavního města, duší někde na dé jedničce. Město mi nabízí alternativy šetrné k přírodě. Příroda zase tlumí neklid duše, co se v městské džungli přihodí snadno. Šťastný život? Bez ní si ho nedovedu představit.

Ale to vám asi řekne kdekdo.

Kdekdo si pak ale nechá v supermarketu dát do igelitky plastovou lahev Coca-Coly. A znovu. A znovu…

***

Nechci být jednou z těch, co tvrdí, že by bez přírody nemohli žít. A současně by svým konzumním chováním přispívali k její devastaci.

Od léta 2016 se tak snažím fungovat šetrně vůči životnímu prostředí.

To mělo za následek dvojí reakce: podezření z toho, že jsem konvertovala k takzvaným „přírodňačkám“. Nebo otázky, čím že si to myju vlasy (jo, mejdlem, fakt).

A tak se na všechny pokusím zodpovědět prostřednictvím tohohle blogu.

***

Na spAce ale dostanou zelenou i jiná témata, čemuž odpovídá volba kategorií:

>> EKO: Reflektuje moje pokroky a faily v přesunu k zero-waste životu. Ten jsem si rozdělila na několik met – nejprve se zbavit plastu, pak chemie a nakonec ostatních obalů. Zároveň laškuju s veganstvím a metodami, jak snížit svou uhlíkovou stopu.

  • VEGAN: Vlezou se sem recepty rychlé, co vyhoví splasklé peněžence i nabušenému diáři. A samozřejmě všem veganům/vegetariánům. Nejsem odbornice na výživu, nejsem foodblogerka s eňo ňuňo fotkama. Protože ale zvířata vnímám jako bytosti a živočišný průmysl je jednou z největších ekologických hrozeb současnosti, rozhodla jsem se vyrazit cestou vegana. Ještě nejsem ani zdaleka v cíli. Zatím se ve veganlandu rozkoukávám. Touhle rubrikou chci ale ukázat, že i když se rozhodnete hodit všechno maso za hlavu, nemusíte být Gordon Ramsay, pracháč ani člověk s pasivním příjmem a fůrou času. V receptech můžete najít ingredienci jako vejce nebo mléko. S těmi, co pocházejí z eko zemědělství, jsem v poho.

 

  • EKO TIP: Bleskové tipy na produkty konkrétních ekologických značek a místa, kde nakoupíte s ohledem na přírodu. Žádná zmíněná firma mě nikterak nesponzoruje, vše pochází z mé dobré zkušenosti.

 

  • EKOROŠÁDA: Stejně jako můžete prohodit dvě figurky na šachovnici, můžete čendžnout i předměty každodenní potřeby. Zubní pastu za jedlou sodu, šampon za kostku mýdla, brčko za vlastní rty. Proč? Plastů už bylo dost. Oceány se jimi dusí a vrací nám to v podobě ryb na talíři, co mají žaludky nacpané plasty. A nejen to.

>> INSPIRACE: Koktejl témat, co mě trknou při projíždění mediálního feedu, mama příspěvky, inspirativní momenty všedního dne nebo prostor pro chvíle, když chytnu slovní průjem.

  • MAMA TALKS: Je fascinující pozorovat, jak se změní vztah společnosti k vám samotným, když tlačíte před sebou kočár. Lidé se s vámi najednou dávají do řeči. Což umocňují zejména stísněné prostory výtahů pražského metra. Není úniku. Ticho někomu kvílí v uších… a tak ho prolomí. Tahle rubrika ale nereflektuje jen rozhovory vedené ve výtahu. Ale všechny, které (paradoxně) spustí nemluvně. V každém úryvku najdete ztučněnou větu. To ta největší mateřská klišé.

>> FOTKY: Místo, kde sdílím radost z „analogových“ pokladů mojí Prakticy MTL 5 B.

>> CESTY: Postřehy z cest po Thajsku a Bali, kde jsme si v rozmezí ledna a května roku 2017 vyzkoušeli s manželem digitální nomádství.

> ???: Kategorie týkající se módy coming soon…

***

PROČ spAce

© Andrea Vránová

SpAce je prostor, online nástěnka, můj virtuální pokojíček. Ale taky vesmír, do kterého mě často katapultuje moje snílkovství. A k němuž směřuje „A“.

V tý trojúhelníkový komůrce, kabině raketky, sedí manželka, holka, dcera i matka, co věří, že jsme se nenarodili do hotového světa. Ale takového, co se mění podle našich stisků. Jako modelína.

***