CO JSEM ZAČ

© Andrea Vránová

KDE MĚ ZASTIHNETE

>> https://sp-a-ce.com/ <<

>> spaceblog1@gmail.com <<

***

CO JEŠTĚ DĚLÁM

Ekologické bydlení na iPrima.cz

Naucmese.cz

 

Krví vesničanka, bydlištěm obyvatelka hlavního města, duší někde na dé jedničce. Město mi nabízí alternativy šetrné k přírodě. Příroda zase tlumí neklid duše, co se v městské džungli přihodí snadno. Šťastný život? Bez ní si ho nedovedu představit.

Ale to vám asi řekne kdekdo.

Kdekdo si pak ale v supermarketu dá do mikroteňáku plastovou lahev Coca-Coly. A znovu. A znovu…

Nechci být jednou z těch, co tvrdí, že by bez přírody nemohli žít, a současně by svým konzumním chováním přispívali k její devastaci.

Od léta 2016 se tak snažím fungovat šetrně vůči životnímu prostředí.

To mělo za následek dvojí reakce: podezření z toho, že jsem konvertovala k takzvaným „přírodňačkám“. Nebo otázky, čím že si to čistím pleť (jo, mejdlem).

A tak se na všechny pokusím zodpovědět prostřednictvím tohohle blogu.

Na spAce ale dostanou zelenou i jiná témata, čemuž odpovídá volba kategorií:

 

EKO

Reflektuje moje pokroky a faily v přesunu k zero-waste životu. Ten jsem si rozdělila na několik met – nejprve se zbavit plastu, pak chemie a nakonec ostatních obalů. Zároveň laškuju s veganstvím a metodami, jak snížit svou uhlíkovou stopu.

EKOROŠÁDA:

Stejně jako můžete prohodit dvě figurky na šachovnici, můžete čendžnout i předměty každodenní potřeby. Zubní pastu za jedlou sodu, šampon za kostku mýdla, brčko za vlastní rty. Proč? Plastů už bylo dost. Oceány se jimi dusí a vrací nám to v podobě ryb na talíři, co mají žaludky nacpané plasty. A nejen to.

EKO TIP:

Bleskové tipy na produkty konkrétních ekologických značek a místa, kde nakoupíte s ohledem na přírodu. Žádná zmíněná firma mě nikterak nesponzoruje, vše pochází z mé dobré zkušenosti.

EKO MAMA:

Zelené vychytávky pro supermámy, které myslí na budoucnost vlastních dětí na planetě Zemi.

EKO TWEETS:

Zprávy s ekologickým podbarvením se v době plastové rojí jako běžci po Silvestru. Ty, který mě zasáhnou, objevíte tu. A nejen zprávy, ale i osobní postřehy z každodenního života.

RECENZE:

Kategorie věnovaná… počkejte si na to… recenzím. Aha. Recenzuju, co se mi zlíbí a jak se mi zlíbí, neboť s nikým nespolupracuji a pro tuto chvíli ani spolupracovat nehodlám.

DIY:

Kutil Tim rozhodně nejsem. Ale i na mě to někdy přijde – sentiment, kdy se mi těžko s něčím loučí, ač už mi to neposlouží. A tak to zmuchlám a nechám povstat motýla. Nebo se o to aspoň snažím.

VEGAN:

Vlezou se sem recepty rychlé, co vyhoví splasklé peněžence i nabušenému diáři. A samozřejmě všem veganům/vegetariánům. Nejsem odbornice na výživu, nejsem foodblogerka s eňo ňuňo fotkama a ve světě veganů se teprve rozkoukávám. PS: S vajíčkama nebo mlíkem z eko zemědělství jsem poměrně v poho.

 

INSPIRACE

Koktejl témat, co mě trknou při projíždění mediálního feedu, mama příspěvky, inspirativní momenty všedního dne nebo prostor pro chvíle, když chytnu slovní průjem.

JEN TAK:

Všechno ostatní, co se nevejde do zbývajících podkategorií týhle kategorie. Úvahy, myšlenky… úvahy, myšlenky…

MAMA TÉMA:

Mateřství mě poznamenalo, poznamenává a poznamenávat ještě nějakej čas bude. Od sedmi do devíti zpívám dětský písničky, stavím komíny, utírám ouna a lovím cizí tělesa ze synáčkových úst. Nedivte se, že se občas potřebuju vypovídat.

MAMA TALKS: 

Je fascinující pozorovat, jak se změní vztah společnosti k vám samotným, když tlačíte před sebou kočár. Lidé se s vámi najednou dávají do řeči. Což umocňují zejména stísněné prostory výtahů pražského metra. Není úniku. Ticho někomu kvílí v uších… a tak ho prolomí. Tahle rubrika ale nereflektuje jen rozhovory vedené ve výtahu. Ale všechny, které (paradoxně) spustí nemluvně. V každém úryvku najdete ztučněnou větu. To ta největší mateřská klišé.

 

FOTKY

Místo, kde sdílím radost z „analogových“ pokladů mojí Praktiky MTL 5 B.

 

CESTY

Postřehy z cest po Thajsku a Bali, kde jsme si v rozmezí ledna a května roku 2017 vyzkoušeli s manželem digitální nomádství.

***

PROČ spAce

© Andrea Vránová

SpAce je prostor, online nástěnka, můj virtuální pokojíček. Ale taky vesmír, do kterého mě často katapultuje moje snílkovství. A k němuž směřuje „A“.

V tý trojúhelníkový komůrce, kabině raketky, sedí manželka, holka, dcera i matka, co věří, že jsme se nenarodili do hotového světa. Ale takového, co se mění podle našich stisků. Jako modelína.

***