MISS PERU 2018: KRÁSKY S CENOU DOBYTKA?

Jsou slabé. Jsou zneužívané. Prodávají se jako kus masa. Jsou bité. Umírají.

Otrokyně dob pradávných?

Ženy. Ženy současného světa. Ano, opravdové ženy z masa a kostí. Co měly smůlu a nenarodily se do země, jako je Česká republika.

Řeč je o Peruánkách. Na problém sexuálního obtěžování, násilí a vražd páchaných na ženách upozornila překvapivě soutěž, od níž bychom to čekali snad nejmíň. Totiž soutěž královny krásy.

Večerní ceremoniál Miss Peru 2018 nebyl čistě ve jménu trapných choreografií, otázek na „missí nemoc“ nebo pronikavých žena-wamp pohledů do kamery.

Promenáda v plavkách sice nechyběla, zato byla možná nejpoutavější. V celé missí historii.

Namísto předčítání svých měr totiž soutěžící prozrazovaly čísla, z nichž teprve mrazí:

„Jmenuju se Camila Canicoba a zastupuji Limu. Mé míry jsou: 2 202 případů zavražděných žen v mé zemi za posledních devět let.

„Mé jméno je Juava Acevedo a mé míry jsou: více než 70 % žen v naší zemi oběťmi pouličního obtěžování.

„Mé jméno je Luciana Fernández a reprezentuji město Huánuco. A mé míry jsou: 13 000 dívek zažívajících sexuální zneužívání v naší zemi.

Hnus? Tak ještě přitvrdíme.

Camila Canicoba. © Youtube

„Mé jméno je Melina Machuca, zastupuji Cajamarku a mé míry jsou: přes 80 % žen trpících násilím z mého města.

„Tady Almendra Marroquín. Reprezentuji Cañete a mé míry jsou: více než 25 % dívek a teenagerů týraných ve svých školách.

„Mé jméno je Bélgica Guerra a zastupuji Chinchu. Mé míry jsou: 65 % vysokoškolaček napadených jejich partnerem.

Vítězka?

Romina Lozano z Callaa. Není divu s tak atraktivními mírami: totiž 3 114 ženami, jež se staly oběťmi obchodování s bílým masem od roku 2014. 

Vítězka Romina Lozano. © missperuofficial/Instagram.com

V průběhu večera se za finalistkami na velkoplošné obrazovce objevovaly fotografie obětí genderově motivovaného násilí. I mediální ozvěny těchto odporných činů.

Za programem ceremoniálu, který se vepíše nejen do dějin peruánské, ale všech světových soutěží krásy, stojí bývalá vítězka Jessica Newton. To aby dodala odvahu peruánským ženám.

Možná vám v tom celém nehraje to, že se dívky vysvlékly do plavek. Že se tím přiblížily statusu „objektů“. A vzdálily tomu, za což nejen ten večer bojovaly – že jsou bytostmi.

Podle Newton to ale nemá souvislost.

„Ženy se mohou promenádovat nahé, pokud chtějí. Nahé. Je to jejich osobní rozhodnutí,“ uvedla pro BuzzFeed. „Pokud si vyjdu v plavkách, jsem stejně slušná jako žena, co oblékne večerní róbu.“

Orosilo se vám čelo? Pak sdílejte tenhle příběh. Jako jednotlivci sice možná mnoho nezmůžete, jeden klik si však můžete dovolit.

Jeden klik, který když udělají stovky tisíc dalších žen, pošlou do světa čitelný vzkaz: „Právo na důstojný život se neuděluje podle toho, co má kdo v kalhotách.“

Ten jeden klik, který některé ženy, co se nenarodily šťastně jako my, Češky, už nikdy neudělají…

0 comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *